Fibroscan - lekarz wykonuje badanie 1800

FibroScan Kraków / Wieliczka – wiarygodna elastografia dynamiczna wątroby

FibroScan w jest nieinwazyjną technologią, ilościowo określająca stopień stłuszczenia i włóknienia. To wyjątkowe, dokładne i wydajne urządzenie zapewnia dodatkową pewność kliniczną w diagnostyce chorób wątroby. Badanie jest metodą dającą najbardziej wiarygodne wyniki.

Najbliższy termin: 22 lipiec, od godziny 16:00

Cena badania – 270 zł

Badanie dla pacjenta jest proste i szybkie. Zajmuje około 5-10 minut.

Przygotowanie

Przed badaniem pozostań na czczo przez 2-3 godziny

Nieinwazyjna alternatywa dla biopsji wątroby

Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne – pacjent odczuwa jedynie lekkie wibracje na skórze, w miejscu przyłożenia głowicy.

Badanie uznawane przez NFZ

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia badanie elastografii dynamicznej wątroby wykonane za pomocą urządzenia FibroScan umożliwia kwalifikację pacjenta do leczenia przewlekłego wzw t. C i B w programach terapeutycznych realizowanych ze środków NFZ.

Ocena stłuszczenia

Jest dokładną metodą, pozwalającą na ocenę stłuszczenia wątroby. Osoby nadużywające alkoholu mogą otrzymać ocenę uszkodzenia wątroby. Osoby z cukrzycą po 50 roku życia w szczególności powinny mieć wykonane badanie.

Referencyjne badanie

Wykorzystywane jest w badaniach klinicznych. Jest rekomendowane przez liczne towarzystwa naukowe. Nie jest zależne od osoby wykonującej. Jeżeli masz rozbieżne wyniki z innego ośrodka, wykonaj badanie Fibroscan.

FibroScan – oglądnij jak przebiega badanie

Zobacz jak wgląda badanie FibroScan i dlaczego jest wybierane przez najlepszych specjalistów, którzy zajmują się chorobami wątroby.

FibroScan czy elastografia SWE?

Badanie FibroScan jest standardem w hepatologii, nie jest ono zależne od operatora, daje powtarzalne wyniki, wykorzystywane jest w badaniach klinicznych, rekomendowany przez towarzystwa naukowe. Istnieje pokusa aby wszystko zrobić jednym aparatem, co niekiedy jest argumentem aby wybierać SWE. Niektóre firmy oferują takie rozwiązania, które łączą obie metody – przy wysokiej klasy aparacie USG jest dodatkowo moduł FibroScan, niestety są to rozwiązania na tyle drogie iż praktyczniej jest wykonać osobno USG j. brzusznej i osobno FibroScan. Sam aparat FibroScan jest około 7x droższy niż aparat do USG. Niewiele jest miejsc, które mogą sobie pozwolić na kupno FibroScanu, nawet duże ośrodki kliniczne wynajmują sprzęt. Do nas aparat przyjeżdża 1x w miesiącu, dostarczany jest przez wyspecjalizowaną firmę – Tiba.

Stopień włóknienia wątroby

Badanie FibroScan pozwala na ocenę stopnia zwłóknienia wątroby, co ma szczególne znaczenie u osób które mają przewlekłą chorobę wątroby. Badania takie jak ALT nie korelują ze stopniem uszkodzenia wątroby. Dopiero w zaawansowanym stadium pojawiają się wykładniki marskości w badaniach takich jak USG jamy brzusznej czy w badaniach laboratoryjnych z krwi. 

Stopień stłuszczenia wątroby

Badanie FibroScan pozwala na ocenę stopnia stłuszczenia wątroby. U pacjentów z otyłością, cukrzycą, wirusowym zapaleniem wątroby lub wielochorobowością pozwala na określenie ilościowe stopnia stłuszczenia.

Skierowanie na badanie FibroScan w pliku PDF