516 077 076

Czy torba termiczna z apteki jest wystarczającą ochroną szczepionki?

Kolejny raz zostałem zapytany czy kupując szczepionkę w aptece i wkładając ją do termotorby zachowany jest łańcuch chłodniczy. Odpowiedź wydaje się oczywista, ale postanowiłem to sprawdzić.

Rejestrator temperatury Efento

 

Wykorzystałem certyfikowany rejestrator temperatury Efento, którego błąd pomiaru to 0,2 st. C, ustawiłem pomiar co minutę.

Wypisałem sobie receptę najtańszą szczepionkę jaka jest na rynku. Wedle opakowania powinna być przechowywana w lodówce, w ulotce jest bardziej szczegółowa informacja 2-8 st. C.

Dałem pani farmaceutce receptę, bez żadnego zdziwienia i słowa po chwili na ladzie leżała szczepionka. Jako że nie zostałem w żaden sposób pouczony o postępowaniu zapytałem czy nie potrzebna jest termotorba, na co uzyskałem informację, że są one płatne – zapłaciłem za termotorbę i wyszedłem z apteki.

Następnie włożyłem do termotorby szczepionkę i rejestrator temperatury Efento.

Odnotowywałem czas poszczególnych etapów, co zaznaczyłem na wykresie. Czyli dojechałem do swojego gabinetu, gdzie włożyłem termotorbę do lodówki farmaceutycznej, następnie po około 5 minutach otworzyłem termotorbę, a po następnych kilku minutach całkiem wyjąłem opakowanie z termotorby razem z rejestratorem.

Wyniki

Temperatura rejestrowana po włożeniu do termotorby z temperatury otoczenia 28 st. C spadała do około 25 stopni w ciągu około 10 minut. Po włożeniu termotorby do lodówki znacznie zaczęła spadać, otwarcie termotorby nie miało istotego znaczenia, po wyjęciu z termotorby spadek temperatury był szybszy. W ciągu około 15 miut od włożeni termotorby do lodówki o temperaturze 5 st. C osiągnięto temperaturę poniżej 8 st C.

Wnioski

Termotorba nie spełnia założeń – nie chroni i nie wytwarza temperatury 2-8 st. C.
 
Jeżeli kupujecie szczepionkę w aptece to proszę ustalcie najpierw z pielęgniarką, że będziecie jechali z taką szczepionką by nie było dalszej zwłoki z jej podaniem. Po wyjęciu z lodówki optymalnie jak szczepionka jest podana w ciągu 30 minut. Kwalifikacja lekarska do szczepienia powinna być już przed kupowaniem szczepionki. 
 

Ja w swoim gabinecie mam szczepionki na miejscu i nie szczepię szczepionkami dostarczonymi. Szczepionki dostarczają hurtownie w specjalnych samochodach (chłodniach) z monitorowaniem temperatury.

Dyskusja z Panem Kubą

Pan Kuba (mój imiennik) zarzuca mi iż pomiar nie jest miarodany poniważ mierzyłem temperaturę na zewnątrz tekturowego opakowania i włożyłem rozgrzany termometr do termotorby. No cóż, jako że nikt inny nie chciał powtórzyć eksperymetru pozostało mi samemu to zrobić.

Włożyłem termometr, pudełko po szczepionce i termotorbę do lodówki gdzie jest temperatura 5 st. C.

Odczekałem aż temperatura się ustabilizowała i następnie wyjąłem wszystkie elementy, sondę z termometru efento włożyłem do pudełka po szczepionce.

Całość umieściłem w torbie termicznej. 

Torbę termiczną wiozłem w aucie mając włączoną klimatyzację na full. 

Jakie są wyniki?

Na wykresie początkowo widać temperaturę pokojową, następnie szybki spadek temperatury po włożeniu efento do lodówki z tempearturą 5 st. C. Po odczekaniu aby temperatura się ustabilizowała wykonano powyższe kroki czyli wyjęto termometr, pudełko po szczepionce i termotorbę, w której umieszczono termometr z pudełkiem po szczepionce w którym umieszczono sondę termometru. Już po kilku minutach od wyjęcia termotorby z lodówki nastąpiło przekroczenie temperatury 8 st. C, wzrost temperatury był podobnie szybki jak spadek kiedy nie wykorzystano termotorby.

Wniosek jest jasny

Termotorba nie zapewnia zachowania łańcucha chłodniczego, praktycznie nie zauważono ochronnego efektu termotorby.

Dane źródłowe w pliku Excel: Data EfentoSensor 2019-06-12.xlsx i w pliku PDF: Data EfentoSensor 2019-06-12

Przechowywanie szczepionek w lodówkach domowych

Lodówki domowe mogą zamrażać i należy specjalnie przygotować taką lodówkę, aby móc w niej przechowywać szczepionki. [czytaj dalej]

Transport szczepionek z zachowaniem łańcucha chłodniczego

Aby transportować szczepionki z zachowaniem łańcucha chłodniczego trzeba ponieść wydatek około 1000 zł