W ubiegłym roku w zaleceniach IDSA wprowadzono istotne zmiany w zakresie leczenia biegunki wywołanej przez Clostridium difficile (IDSA), wynikają one z nowych badań klinicznych w których stwierdzono wyższą śmiertelność wśród pacjentów którzy są leczeni metronidazolem. Aktualnie lekiem z wyboru jest wankomycyna w postaci doustnej ewentualnie fidaksomycyna. Jedynie gdy nie ma możliwości zastosowania tych leków można stosować metronidazol.
Skąd wziąć wankomycynę do użytku pozaszpitalnego?
Jest kilka preparatów wankomycyny zarejestrowanej w Polsce, niektóre są dopuszczone tylko do obrotu zamkniętego, niektóre nie. Niektóre preparaty mają wpisane w ChPL możliwość podawania doustnego, np. Vancomycyin MIP, niektóre nie mają tego zapisu. Który preparat wypisać najlepiej jest ustalić z apteką. W Krakowie wankomycynę można kupić np. w aptece Superpharm w Galerii Kazimierz, czy w aptece przy Szpitalu Żeromskiego.
Preparaty wankomycyny dostępne w Polsce w 2018 roku
Wzór zapotrzebowania na zakup wankomycyny stosowanej do lecznictwa zamkniętego
Można go pobrać bezpośrednio, lub dostępny jest w internecie – https://l.cmsolimed.pl/2PZoJ60
Jak wykonać roztwór
Jest oczywiście kilka sposobów, najlepiej jest to rozpuszczać w 40% glukozie ponieważ wankomycyna ma gorzki smak, a w takiej formie jest łatwiej przyswajalna. Typowo 500 wankomycyny rozpuszcza się do 30 ml 40% glukozy. Powinno się przechowywać taki roztwór w lodówce. Trwałość ma 96 godzin.
Sposób przygotowania roztworu do podawania dousutnego (wg. ChPL Vancomycin MIP)
Zawartość jednej fiolki Vancomyccin-MIP 500 należy rozpuścić w 10 ml wody. Do takiego roztworu można dodać środek poprawiający smak, np. powszechnie stosowanie syropy.
Referencje:
- OBWIESZCZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 31 marca 2016 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wydawania z apteki produktów leczniczych i wyrobów medycznych ze strony prawo.sejm.gov.pl
- Wzór zapotrzebowania na zakup produktów leczniczych / wyrobów medycznych ze strony oia.waw.pl
- Clinical Practice Guidelines for Clostridium difficile Infection in Adults and Children: 2017 Update by the Infectious Diseases Society of America (IDSA) and Society for Healthcare Epidemiology of America (SHEA) idsociety.org