516 077 076

Wstęp

W Polsce powszechną praktyką jest kupowanie szczepionek w aptece, gdzie farmaceuta do szczepionki dodaje opakowanie termiczne, często z zapewnieniem, iż można tak szczepionkę transportować przez godzinę. W poprzednim wpisie [tutaj], wykazałem iż jest to całkiem niezgodne z prawdą i daje tylko złudzenie zachowania łańcucha chłodniczego. W tym wpisie chciałem się zająć etapem jak dojedziemy do domu i włożymy szczepionkę do swojej lodówki, czy w lodówce domowej będzie już zachowany łańcuch chłodniczy?

Pomiary

Aby wykonać pomiary wykorzystałem termometr Efento, z wzorcowaniem potwierdzonym certyfikatem, błąd pomiaru to 0,2 st. C [efento.pl]. Odczyt wyników został przeprowadzony na telefonie z systemem Android, przy wykorzystaniu aplikacji Efento Logger [efento.pl, play.google.com]. Odczyt temperatury był wykonywany co 3 minuty, prowadzony od godziny 23:40 do 6:20.

Lodówka domowa może zamrażać

Temperatura wahała się pomiędzy 3,1 a -1,1 st. C.

 

Lodówka domowa nie nadaje się do przechowywania szczepionek

Wniosek wydaje się jasny – lodówka domowa nie nadaje się do przechowywania szczepionek. Nie ma zalecanej temperatury 2-8 st. C. Aby do takiej doprowadzić w zaleceniach CDC jest wpisane, iż należy ją wyregulować, dodatkowo umieścić butelki z wodą na drzwiach, górnej i dolnej półce [cdc.gov].

 

 

Termotorba nie wytwarza temp. 2-8 st. C

Kupując w aptece szczepionkę często jest ona sprzedawana w termotorbie dając pacjentowi złudzenie zachowania łańcucha chłodniczego. Wykonałem pomiary aby to sprawdzić [czytaj dalej]

Transport szczepionek z zachowaniem łańcucha chłodniczego

Aby transportować szczepionki z zachowaniem łańcucha chłodniczego trzeba ponieść wydatek około 1000 zł