516 077 076

havrix junior opakowanie
Po długim oczekiwaniu w dniu dzisiejszym ponownie jest dostępna szczepionka przeciwko wzw t. A dla dzieci (od 1 do 18 roku życia włączenie).

Jak dochodzi do zakażenia

Do zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu A dochodzi drogą pokarmową, poprzez bliski kontakt z osobą zakażoną lub przez zanieczyszczone jedzenie lub picie. Choroba nie przenosi się poprzez ukłucia przez owady ani przez kontakty ze zwierzętami

Przebieg naturalny choroby

Ostre wirusowe zapalenie wątroby typu A charakteryzuje się nagłym pojawieniem się gorączki, osłabienia, dyskomfortu w zakresie jamy brzusznej, następnie dochodzi do rozwoju żółtaczki. U małych dzieci infekcja jest zwykle łagodna lub bezobjawowa, u starszych dzieci przebieg objawowy jest częsty. Choroba ma często cięższy przebieg u dorosłych i powrót do pełnego zdrowia może trwać kilka miesięcy. Przypadki śmiertelne notujemy u 2% pacjentów po 40 roku życia i u około 4% pacjentów po 60 roku życia.

Występowanie na świecie

Wzw t. A występuje na całym świecie, natomiast najczęściej w rejonach gdzie warunki sanitarne są złe. Szczepienie przeciwko wzw t. A jest zalecane przed wyjazdami w rejony zwiększonego zachorowania na tą chorobę. W praktyce dotyczy to krajów w rejonie basenu morza Śródziemnego, każdy kierunek poza Europą i Ameryką Północną. Jest to podstawowe szczepienie dla podróżników, a ze względu na epidemię wzw t. A w Polsce (2017) warto je zrobić nawet nie wyjeżdżając z kraju.

 

 

Epidemia wzw t. A w Polsce – 2017 

W 2017 roku stwierdzono znaczny wzrost zachorowań na wzw t. A w Polsce odnotowano 3072 przypadki w porównaniu do 2016 roku kiedy odnotowano 35 przypadków – wzrost o 8700 procent.

PZH – meldunki epidemiologiczne za rok 2017

Schemat podawania 

schemat szczepienia havrix

Sczepienie jest dwudawkowe, po pierwszej dawce po około 2 tygodniach wytwarza się oporność, natomiast aby ją utrzymać na całe życie podaje się drugą dawkę po 6 miesiącach od pierwszej.

Referencje:

    1. WHO – http://www.who.int/ith/diseases/hepatitisA/en/
    2. ECDC – https://ecdc.europa.eu/en/hepatitis-a/surveillance/atlas
    3. PZH – http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/2017/INF_17_12B.pdf