516 077 076

Wstęp

Istnieje mit, często powatarzny przez farmaceutów, iż po włożeniu szczepionki do torby termicznej zachowuje ona temperaturę 2-8 st. C przez okres godziny. Jak pokazują pomiary termotorba praktycznie nie wykazuje właściwości ochronnych temperatury w jej środku. Nawet jeżeli temperatura była krótko przekroczona ale ekstremalnie czyli powyżej 25 st lub poniżej zera to szczepionka nie powinna być używana.

Jak były wykonane pomiary

W poprzednich wpisach pomiary zaczynały się od temperautry pokojowej, tym razem początek pomiaru jest od lodówki farmaceutycznej gdzie jest zachowana temperatura około 5 st. C. Następnie termotorba nie była otwierana i przez około godzinę transportowałem ją do domu gdzie włożyłem ją do lodówki domowej. Termometr wykorzystałem ten sam – certyfikowany Efento z pomiarem co minutę.

Co pokazały pomiary?

 

 

Termotorba praktycznie nie chroni przed przyjęciem temperatury otoczenia. W dzień kiedy był wykonany pomiar temperatura na zewnątrz wynosiła około 30 stopni, jednak po wejściu do auta, które było na słońcu, mimo włączenia klimatyzacji osiągnęła 40 st. C. Po włożeniu termotorby do lodówki domowej temperatura spadła prawie zera i w lodówce domowej wahała się pomiędzy 0,3 a 1,3 st. C.

Poniżej jeszcze powiększony moment wyjęcia termotorby z lodówki farmaceutycznej.

W okresie sprawdzanym wykonano 1979 pomiarów.  Pliki z danymi źródłowymi znajdują się w poniższych plikach

Data EfentoSensor 2019-06-14 termotorba.pdf

Data EfentoSensor 2019-06-14 termotorba.xlsx

Szczepionki kupujcie bezpośrednio w miejscu gdzie będą podane

Na podstawie tych wyników można powiedzieć, iż kupowanie szczepionki i transportowanie w opakowaniu, które daje apteka jest wysoce ryzykowne. Dużo bezpieczniejsze jest kupienie szczepionki w miejscu gdzie jest ona podana. Transport szczepionek do przychodni odbywa się przy użyciu wyspecjalizowanych samochodów chłodni z rejestrowaną temperaturą w trakcie transportu. Mity które krążą o tym, iż termotorba jest skuteczną ochroną temperatury można włożyć między bajki. Żadne z towarzyst naukowych nie dopuszcza używania termotorby. Skąd ten mit wytworzył się w Polsce i skąd narażanie ludzi na niewłaściwe przechowywanie szczepionek? Niektórzy powiedzą, że pacjent podpisuje oświadczenie, iż przechowywał szczepionkę w odpowiednich warunkach co odpowiedzialność przerzuca na pacjenta, jednak uważam, iż oświadczenie to nie ma żadnej mocy ponieważ pacjent nie wykonuje pomiarów i nie wie że podpisuje nieprawdę. Natomiast całą odpowiedzialność bierze na siebie lekarz kwalifikując pacjenta do podania szczepionki transportowanej w nieprawidłowych warunkach.