516 077 076

Wstęp

Często spotykam się z pytaniem jak właściwie transportować szczepionki. Najczęściej jest to problem związany z kupnem szczepionki w aptece i przetransportowaniem jej do przychodni. W poprzednich wpisach opisałem, iż torba termoizolacyjna jest jedynie złudnym wrażeniem zachowania łańcucha chłodniczego [link]. W kolejnym wpisie pokazałem iż przechowywanie szczepionek w lodówkach domowych wiąże się z ryzykiem ich zamrożenia i też nie jest dobrym pomysłem [link]. Pozostaje pytanie jak to zrobić by był zachowany łańcuch chłodniczy, na to pytanie postaram się odpowiedzieć w poniższym wpisie.

Jak dokonałem pomiarów

Do pomiarów temperatury jak poprzednio używałem wzorcowanego termometru z sondą zewnętrzną – Efento [efento.pl]. Pomiar temperatury był wykonywany co minutę.

Efento w pojemniku termoizolacyjnym

Do transportu użyłem pojemnik termoizolacyjny BlueLine transporter 10L [deltat.info], kupiony w lutym 2019 od [bitbluefrost.pl] koszt 515 zł.

pojemnik termoizolacyjny TRANSPORTER BLUE LINE 10 L

Razem z 4 wkładami typowymi do transportu szczepionek, nie powodującymi przymarzania czyli 4°C Accus 260 ml [deltat.info], kupione także w [bitbluefrost.pl], koszt wkładów 230 zł.

wklady 4C Accus 260 ml

 Co pokazały pomiary

 

Temperatura zewnętrzna wynosiła 32,8 st. C. Po włożeniu wkładów do pojemnika razem z sensorem temperatury po 15 minutach osiągnięto temperaturę 7,6 st. C. Temperatura w zakresie 2-8 st. C utrzymywała się przez 3 godziny.

wykres temperatury w pojemniku termoizolacyjnym

Dane źródłowe – w pliku Excel’a

Podsumowując

Należy odczekać aż pojemnik osiągnie temperaturę docelową, która powinna być monitorowana, gdy upewnimy się iż jest już temperatura w zakresie 2-8 st. można tam włożyć szczepionki. Temperatura w trakcie transportu powinna być monitorowana. Czas zachowania temperatury zależy od objętości wkładów chłodniczych w moim przypadku, 4×260 ml wystarczyło to w pojemniku 10 litrowym na 3 godziny. Transport szczepionek wymaga sporego nakładu finansowego koszt rejestratora temperatury do wydatek około 300-600 zł, koszt pojemnika termoizolacyjnego z odpowiednimi wkładami, które nie są wypełnione wodą tylko cieczą, która ma wyższy punkt zamarzania niż woda co zapobiega przymrażaniu to wydatek około 750 zł. 

Termotorba nie wytwarza temp. 2-8 st. C

Kupując w aptece szczepionkę często jest ona sprzedawana w termotorbie dając pacjentowi złudzenie zachowania łańcucha chłodniczego. Wykonałem pomiary aby to sprawdzić [czytaj dalej]

Przechowywanie szczepionek w lodówkach domowych

Lodówki domowe mogą zamrażać i należy specjalnie przygotować taką lodówkę, aby móc w niej przechowywać szczepionki. [czytaj dalej]