Krztusiec jest wysoce zaraźliwą chorobą. Od 1997 roku notowany jest wzrost przypadków krztuśca. Najbardziej z tego powodu cierpią małe dzieci, także w Polsce stwierdzono zgodny z powodu krztuśca u noworodków. W niektórych krajach szczepienia kobiet ciężarnych są bezpłatne, dodatkowo wskazane są szczepienia kokonowe i populacyjne co 5-10 lat.
Wzrost przypadków krztuśca w Polsce
W latach 60 i wcześniej odnotowywano rocznie w Polsce 60-70 tysięcy przypadków krztuśca, były lata w których zgonów z powodu krztuśca w Polsce było ponad tysiąc. Dzięki wprowadzeniu pełnokomórkowej szczepionki uzyskano spektakularny spadek przypadków krztuśca i przez wiele dziesięcioleci nie odnotowywano zgonów z powodu tej choroby. Polska jest także w bliskości Ukrainy gdzie jest jeden z najniższych wskaźników osób zaszczepionych przeciwko krztuścowi na świecie. Od 1997 roku notujemy wzrost przypadków krztuśca nie tylko w Polsce ale na całym świecie.
Przypadków krztuśca u osób starszych jest 320 więcej niż przypadków zgłaszanych
Prowadzone w Polsce w latach 2009-2011 badanie EpiPert wskazuje, iż faktyczna liczba przypadków krztuśca może być 70 razy większa. U osób starszych proporcja ta jest jeszcze drastyczniejsza 1 zgłoszony przypadek na 320 faktycznych przypadków krztuśca. Prawdopodobnie także w latach 70, 60 liczba faktycznych przypadków krztuśca była wyższa niż raportowana.
Dlaczego mamy więcej przypadków krztuśca w XXI wieku
Większą ilość przypadków wiąże się z wprowadzeniem bezpieczniejszej szczepionki, ale która działa krócej – na około 5-10 lat. Także metody diagnostyki po wprowadzeniu metody się poprawiły co może też mieć znaczenie przy diagnostyce przypadków krztuśca. Podobny trend jak w Polsce obserwuje się na całym świecie. Różnica jest taka iż w innych krajach prowadzone są akcje informacyjne i wprowadzono bezpłatne szczepienia przypominające szczególnie u kobiet w ciąży. [mp.pl]
Tdap / dTap
Jest to skrót nazwy szczepionki którym najczęściej się posługujemy kiedy myślimy o szczepionce przeciwko krztuścowi – tężec (T – tetauns), błonica (d-diphteria), ap (acellular pertussis). Wielkość liter informuje nas o ilości poszczególnych składników szczepionki, dla dorosłych są mniejsze ilości niż dla dzieci ze względu na to iż jest to szczepienie przypominające. Istnieje także szczepionka, którą najczęściej polecamy podróżnikom, która oprócz tych podstawowych składników dodatkowo posiada komponent przeciwko polio. W Polsce raczej posługujemy się skrótem dTap, natomiast w USA Tdap.