516 077 076

Krztusiec w Polsce

utworzone przez | Maj 29, 2018

Krztusiec jest wysoce zaraźliwą chorobą. Od 1997 roku notowany jest znaczny wzrost zachorowań. Najbardziej z tego powodu cierpią małe dzieci, także w Polsce stwierdzono zgodny z powodu krztuśca u noworodków. W niektórych krajach szczepienia kobiet ciężarnych są bezpłatne, dodatkowo wskazane są szczepienia kokonowe i populacyjne co 5-10 lat.

Wzrost zachorowań na krztusiec w Polsce

W latach 60 i wcześniej odnotowywano rocznie w Polsce 60-70 tysięcy zachorowań na krztusiec, były lata w których zgonów z powodu krztuśca w Polsce było ponad tysiąc. Dzięki wprowadzeniu pełnokomórkowej szczepionki uzyskano spektakularny spadek zachorowań na krztusiec i przez wiele dziesięcioleci nie odnotowywano zgonów z powodu tej choroby. Polska jest także w bliskości Ukrainy gdzie jest jeden z najniższych wskaźników wyszczepialności przeciwko krztuścowi na świecie. Od 1997 roku notujemy wzrost zachorowań na krztusiec nie tylko w Polsce ale na całym świecie.

Zachorowań na krztusiec u osób starszych jest 320 więcej niż przypadków zgłaszanych

Prowadzone w Polsce w latach 2009-2011 badanie EpiPert wskazuje iż faktyczna liczba zachorowań na krztusiec może być 70 razy większa. U osób starszych proproporcja ta jest jeszcze drastyczniejsza 1 zgłoszony przypadek na 320 faktycznych przypadków krztuśca. Prawodopodobnie także w latach 70, 60 liczba faktycznych przypadków krztuśca była wyższa niż raportowana.

Dlaczego mamy więcej przypadków krztuśca w XXI wieku

Większą ilość przypadków wiąże się z wprowadzeniem bezpieczniejszej szczepionki, ale która działa krócej – na około 5-10 lat. Także metody diagnostyki po wprowadzeniu metody się poprawiły co może też mieć znaczenie przy diagnostyce przypadków krztuśca. Podobny trend jak w Polsce obserwuje się na całym świecie. Różnica jest taka iż w innych krajach prowadzone są akcje informacyjne i wprowadzono bezpłatne szczepienia przypominające szczególnie u kobiet w ciąży. [mp.pl]

Tdap / dTap

Jest to skrót nazwy szczepionki którym najczęściej się posługujemy kiedy myślimy o szczepionce przeciwko krztuścowi – tężec (T – tetauns), błonica (d-diphteria), ap (acellular pertussis). Wielkość liter informuje nas o ilości poszczególnych skłakników szczepionki, dla dorosłych są mniejsze ilości niż dla dzieci ze względu na to iż jest to szczepienie przypominające. Istnieje także szczepionka, którą najczęściej polecamy podróżnikom, która oprócz tych podstawowych składników dodatkowo posiada komponent przeciwko polio. W Polsce raczej posługujemy się skrótem dTap, natomiast w USA Tdap.

Co możemy zrobić aby zapobiec krztuścowi?

Szczepienia przed ciążą

Zalecane jest szczepienie przed ciążą przeciwko krztuścowi.

Szczepienie w III trymestrze ciąży zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na krztusiec u noworodków, ponieważ matka przekazuje gotowe przeciwciała dziecku i sama nie choruje. 

szczepienie w ciąży

Zalecane jest szczepienie pomiędzy 28 a 36 tygodniem ciąży aby ponieść miano przeciwciał i gotowe przeciwciała przekazać dziecku. W ponad połowie przypadków to właśnie matka zakaża własne dziecko krztuścem, jeżeli zostanie zaszczepiona ryzyko że ona zachoruje także dramatycznie spada. W zaleceniach CDC jest wpisane iż w przypadku kiedy kobieta nie wykona szczepienia w ciąży powinna zostać zaszczepiona zaraz po porodzie.

Szczepienia kokonowe

Wskazane jest szczepienie wszystkich osób które będą się kontaktować z dzieckiem czyli nie tylko matka, ale także ojciec, dziadek, babcia, niania. W niektórych krajach jest to szczepienie bezpłatne, niestety nie w Polsce.

Szczepienia populacyjne

Wskazane jest szczepienie co 5-10 lat populacji dorosłych.

Referencje:

  1. CDC – Pertussis cdc.gov/pertussis
  2. CDC – Film w 3 minuty prezentujący koncecję szczepień (po angielsku)
  3. Medycyna Praktyczna – 2015 – Krztusiec – dlaczego wciąż groźny pomimo kilku dekad szczepień?  mp.pl
  4. Państwowy Zakład Higieny – Krztusiec szczepienia.pzh.gov.pl
  5. Medycyna po Dyplomie – Animacja po polsku wyjaśniająca w 3 minuty koncepcję szczepień ciężarnych i strategię kokonu 
  6. Medycyna po Dyplomie – O szczepieniach przeciwko krztuścowi w ciąży opowiada dr hab. n. med. Aneta Nitsch-Osuch  
  7. Grupa na Facebooku (ponad 17 tysięcy członków) – wiedza oparta na faktach – Szczepienia rozwiewamy wątpliwosci – Szczepienia ciężarnych przeciwko krztuścowi

 

Cennik szczepień

Koszt poszczególnych szczepionek. Nie ma dodatkowych opłat za podanie szczepionki. [czytaj więcej]

Tragiczny przypadek krztuśca

U małych dzieci krztusiec może zakończyć się zgonem. Przeczytaj o tym tragicznym przypadku i jak śmierć tego dziecka przyczyniła się do zwiększenia świadomości o krztuścu. [czytaj więcej]

Szczepienie tężec, błonica, krztusiec

Podstawowe informacje o szczepieniu tężec, błonica, krztusiec [czytaj więcej]