Odra u pracowników służby zdrowia

Jak donoszą media (mp.pl) w Wieruszowie stwierdzono zachorowanie na odrę u pracownika służby zdrowia, który był szczepiony jedną dawką szczepionki przeciwko odrze. Lekarze, pielęgniarki, personel pomocniczy jest szczególnie narażony na zachorowanie na odrę ze względu na kontakt z osobami chorymi.

49 dzieci i dorosłych w UE zmarło z powodu odry od 2016 do 2017 roku

Epidemia odry nadal występuje w Europie, istnieje ryzyko jej rozszerzenia na wrażliwe populacje. Od 2016 roku stwierdzono 49 zgonów z powodu odry w Unii Europejskiej. Najwięcej przypadków odry w 2017 roku stwierdzono w Rumunii (8 274), Włoszech (4885) i Niemczech (919). Większość przypadków dotyczyło osób, które nie były szczepione lub były szczepione w nie pełnym schemacie. Problem stanowi spadek wyszczepialności populacyjnej u dzieci poniżej 95% co w konsekwencji może prowadzić do wzrostu zachorowań (ecdc).

Jak zapobiegać odrze u pracowników służby zdrowia?

ACIP zaleca aby personel medyczny urodzony po 1957 miał adekwatną ochronę przeciwko odrze, śwince, różyczce co definiuje się jako dwie dawki szczepionki przeciwko odrze i przynajmniej jedna dawka przeciwko różyczce lub laboratoryjne potwierdzenie istnienia odporności. Sam wywiad przebycia odry usunięto, ze względu na możliwe pomyłki diagnostyczne. Dodatkowo ACIP zaleca aby wszystkie jednostki służby zdrowia rozważyły szczepienie osób urodzonych po 1957 roku, które nie były zaszczepione zgodnie z powyższymi zaleceniami i które nie posiadają ochronnych przeciwciał przeciwko odrze, śwince i/lub różyczce. W USA szczepienia przeciwko odrze wprowadzono w 1963 roku, dlatego w Polsce analogicznie należy pewnie przyjąć za graniczny rok 1968, choć brak jest oficjalnych wytycznych w tym aspekcie.

Podczas ognisk epidemicznych odry lub świnki, jednostki służby zdrowia powinny zalecić dwie dawki szczepionki MMR w odstępie min. 4 tygodni dla personelu medycznego, który nie był szczepiony dwoma dawkami MMR i nie posiada przeciwciał ochronnych (IgG) przeciwko odrze i śwince niezależnie od roku urodzenia. Podczas ognisk epidemicznych różyczki, jednostki służby zdrowia powinny rekomendować 1 dawkę MMR dla personelu medycznego, niezależnie od roku urodzenia, który nie posiada dodatnich przeciwciał IgG przeciwko różyczce.

Immunization Action Coalition – Ask the Experts –  http://www.immunize.org/askexperts/experts_mmr.asp#hcw dostęp 24 listopad 2018. We thank the Immunization Action Coalition.

Które roczniki były szczepione dwoma dawkami przeciwko odrze?

W Polsce w 1991 roku wprowadzono szczepienie dwoma dawkami przeciwko odrze dla 9 latków. Z tego wynika iż rocznik 1982 w około 50% otrzymał dwie dawki szczepionki przeciwko odrze, następne roczniki miały wyszczepialność około 95% dla dwóch dawek.

Które roczniki były szczepione szczepionką MMR?

W 2004 roku wprowadzono 2-dawkowy schemat szczepień szczepionką skojarzoną przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR) w 13-14 miesiącu życia oraz 10 roku życia. Dodatkowo przypominającą szczepionkę MMR otrzymały dziewczęta w 11, 12 i 13 roku życia, które nie były szczepione przeciwko różyczce. Z tego wynika iż roczniki 1991 dziewczynki i 1994 chłopcy byli szczepieni MMR.

Jaka jest rzeczywistość w Polsce?

23 listopada 2018 w Rzeczpospolitej ukazał się artykuł na ten temat, gdzie możemy znaleźć wypowiedź konsultanta krajowego ds chorób zakaźnych – prof. Horbana: „Większość młodych pracowników jest zaszczepiona, starsi mają przeciwciała. W szpitalu zakaźnym zawsze mają szansę zetknąć się z takim patogenem, jak odra. To jest trochę inna grupa zawodowa, większość pracowników jest zaszczepiona zgodnie z kalendarzem szczepień, a starsi pracownicy mają przeciwciała. Starsza generacja jest w 95 procentach odporna. Jeśli nie, to powinni byli dawno zachorować – mówi profesor Horban.„

https://www.rp.pl/Sluzba-zdrowia/181129669-Odra-Pracownicy-szpitala-zakaznego-bez-szczepien.html

Referencje

  1. https://www.mp.pl/szczepienia/aktualnosci/185045,wieruszow-trwa-dochodzenie-epidemiologiczne
  2. https://ecdc.europa.eu/en/news-events/measles-eueea-current-outbreaks-latest-data-and-trends-january-2018
  3. Immunization Action Coalition – Ask the Experts –  http://www.immunize.org/askexperts/experts_mmr.asp#hcw dostęp 24 listopad 2018. We thank the Immunization Action Coalition.
  4. Rzeczpospolita – Pracownicy szpitala zakaźnego bez szczepień – 23 listopad 2018