Indonezja szczepienia zalecane
Szczepienia przed wyjazdem do Indonezji (Bali)

Typowe szczepienia przed wyjazdem do Indonezji, Bali to dTap-IPV (tężec, błonica, krztusiec, polio), wzw t. A, dur brzuszny, wścieklizna. Można dodatkowo rozważać, szczepienia przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu. Przy okazji szczepień należy uzupełnić ew. zaktualizować szczepienia podstawowe – COVID-19, grypa, MMR, wzw t. B, KZM, meningokoki.

Przed wyjazdem proszę sprawdzić informacje na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych o aktualnej sytuacji i ewentualnych wymaganiach dotyczących szczepień, szczególnie dotyczących COVID-19.

https://www.gov.pl/web/indonezja/idp

Szczepienia przed wyjazdem do Indonezji zebrane w tabeli

SzczepienieWszyscyWiększośćNiektórzy
dTap-IPV (tężec, błonica, krztusiec, polio)Tak
wzw t. ATak
Dur brzusznyTak
WściekliznaTak (2 dawki)
Cholerawyższa ochrona przed biegunką
Japońskie zapalenie mózgupobyty >6 tyg.
Żółta gorączkaloty z Afryki i Ameryki Południowej

Uwagi dotyczące niektórych chorób wymienionych powyżej

Wścieklizna – Wściekłe psy są powszechnie spotykane w Indonezji. Jeśli zostaniesz ugryziony lub zadrapany przez psa lub innego ssaka podczas pobytu w Indonezji, leczenie przeciw wściekliźnie może być ograniczone lub może nie być dostępne. Rozważ szczepienie przeciwko wściekliźnie przed podróżą, jeśli twoje zajęcia oznaczają, że będziesz w pobliżu psów lub dzikich zwierząt. Podróżni, którzy częściej spotykają wściekłe zwierzęta, to m.in

  • Obozowicze, poszukiwacze przygód lub odkrywcy jaskiń
  • Lekarze weterynarii, opiekunowie zwierząt, biolodzy terenowi lub pracownicy laboratoriów zajmujący się okazami zwierząt
  • Goście na terenach wiejskich

Ponieważ dzieci są bardziej narażone na ugryzienie lub zadrapanie przez psa lub inne zwierzęta, należy rozważyć szczepienie dzieci podróżujących do Indonezji przeciwko wściekliźnie.

Szczepienia podstawowe, nawet bez wyjazdów

SzczepienieWszyscyWiększośćNiektórzy
COVID-19Tak
GrypaTak
dTap-IPV (tężec, błonica, krztusiec, polio)Tak
MMRTak
wzw t. BTak
Kleszczowe zapalenie mózgunarażeni na kleszcze
Meningokoki ACWY i B
HPV13-15 r.ż.K i M do 26 r. ż.niektórzy do 46 r. ż.
Pneumokoki> 50 r. ż.

Ryzyko malarii w Indonezji

W Indonezji na Bali, Lombok ryzyko malarii jest niskie, natomiast w Nowej Gwinei jest wysokie i tam zalecane jest przyjmowanie leków w profilaktyce malarii.

Ochrona przed komarami

Komary przenoszą choroby takie jak malaria, denga, żółtą gorączkę, wirus Zika, chikungunyę, gorączkę Zachodniego Nilu. Tylko przed wybranymi chorobami możemy się chronić przez szczepienia, przeciwko malarii nie ma szczepionki, stosujemy chemioprofilaktyke. Ale przed wieloma chorobami jedyny sposób ochrony to unikanie pokłuć przez komary. Należy stosować mechaniczne bariery – długie rękawki, długie nogawki. Należy stosować repelenty, które będą chroniły przez cały czas ekspozycji. Przy stosowaniu kremów z filtrem UV, najpierw należy nałożyć krem, następnie repelent. W dzień zwykle żerują komary przenoszące np. dengę, w godzinach wieczornych i w nocy przenoszące malarię, dlatego w rejonach tropikalnych przez cały dzień powinno się stosować repelenty. Godne polecenia repelenty to np. Moskito Guard (w formie balsamu o przyjemnym zapachu), lub Mugga.

Biegunka podróżnych

W razie wystąpienia biegunki podróżnych w zależności od nasilenia objawów należy uzupełniać płyny, zastosować samoleczenie lub zgłosić się do lekarza. W trakcie konsultacji lekarskiej uzyskasz receptę na antybiotyki, które można zastosować w samoleczeniu biegunki podróżnych. Ponad 90 procent podróżników nie jest w stanie zastosować się do zaleceń bezpiecznego spożywania posiłków w podróży, dlatego warto uzupełnić szczepienia szczególnie przeciwko wzw t. A, durowi brzusznemu, polio są to choroby przenoszone z jedzeniem.

Profilaktyka biegunki

Wirus Zika – osoby w wieku rozrodczym powinny stosować prezerwatywy

Ze względu na ryzyko wad wrodzonych wywołanych przez wirusa Zika zaleca się stosowanie prezerwatyw w okresie przebywania w rejonie występowania wirusa Zika i następnie przez 3 miesiące, choć najważniejszy jest pierwszy miesiąc.

W trakcie pobytu na terenie występowania wirusa Zika powinno zachować się wstrzemięźliwość seksualną, ewentualnie dopuszczalne są kontakty z zabezpieczeniem (prezerwatywą). Jeżeli tylko mężczyzna przebywał w rejonie występowania wirusa Zika powyższe zasady obowiązują przez 3 miesiące po wyjeździe ze strefy. Jeżeli tylko kobieta podróżowała do rejonów występowania wirusa Zika, wówczas zasady obowiązują przez 8 tygodni po wyjeździe ze strefy. Jeżeli oboje podróżowali do rejonów występowania wirusa Zika – zasady obowiązują przez 3 miesięcy po wyjeździe ze strefy. Jeżeli wystąpią objawy, które mogą sugerować zakażenie wirusem Zika, czas liczymy od początku objawów lub od momentu rozpoznania zakażenia wirusem Zika.

Mapa występowania wirusa Zika w wersji PDF

Dane źródłowe: cdc.gov/zika/ , zasady postępowania: https://www.cdc.gov/zika/prevention/sexual-transmission-prevention.html , mapa występowania: https://wwwnc.cdc.gov/travel/page/zika-travel-information

Poradnik podróżnika

Bezpiecznie w świat cover
Poradnik podróżnika w pliku PDF

Szczepienia obowiązkowe i zalecane „tęcza”

Szczepienia obowiązkowe i zalecane przed wyjazdem do różnych krajów świata 2021 okładka

Szczepienia obowiązkowe i zalecane przed wyjazdem do różnych krajów świata przedstawione w formie tabelarycznej – tzw. „tęcza”. Popularna i przystępna forma przedstawienia zalecanych szczepień przed wyjazdem do danego kraju.

Polecane strony internetowe

  1. CDC Travel (USA) – https://wwwnc.cdc.gov/travel/destinations/traveler/none/indonesia
  2. Fit For Travel (GB) – https://www.fitfortravel.nhs.uk/destinations/asia-east/indonesia

Telekonsultacja przed wyjazdem

Jeżeli potrzebujesz pomocy w doborze szczepień, chcesz ustalić profilaktykę malarii, uzyskać informację na temat postępowania w biegunce podróżnych napisz maila (jakub.loster@cmsolimed.pl) lub wypełnij poniższy formularz. Dla osób wykonujących szczepienia konsultacje są bezpłatne.