Typowe szczepienia przed wyjazdem do Indonezji, Bali to dTap-IPV (tężec, błonica, krztusiec, polio), wzw t. A, dur brzuszny, wścieklizna. Można dodatkowo rozważać, szczepienia przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu. Przy planowanej podróży zaleca się także uzupełnienie lub uaktualnienie podstawowych szczepień

Przed wyjazdem proszę sprawdzić informacje na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych o aktualnej sytuacji i ewentualnych wymaganiach dotyczących szczepień, szczególnie dotyczących COVID-19.

https://www.gov.pl/web/indonezja/idp

Szczepienia przed wyjazdem do Indonezji zebrane w tabeli

SzczepienieWszyscyWiększośćNiektórzy
dTap-IPV (tężec, błonica, krztusiec, polio)Tak
wzw t. ATak
Dur brzusznyTak
WściekliznaTak (2 dawki)
Cholerawyższa ochrona przed biegunką
Japońskie zapalenie mózgupobyty >6 tyg.
Żółta gorączkaloty z Afryki i Ameryki Południowej

Uwagi dotyczące niektórych chorób wymienionych powyżej

Wścieklizna – Wściekłe psy są powszechnie spotykane w Indonezji. Jeśli zostaniesz ugryziony lub zadrapany przez psa lub innego ssaka podczas pobytu w Indonezji, leczenie przeciw wściekliźnie może być ograniczone lub może nie być dostępne. Rozważ szczepienie przeciwko wściekliźnie przed podróżą, jeśli twoje zajęcia oznaczają, że będziesz w pobliżu psów lub dzikich zwierząt. Podróżni, którzy częściej spotykają wściekłe zwierzęta, to m.in

 • Obozowicze, poszukiwacze przygód lub odkrywcy jaskiń
 • Lekarze weterynarii, opiekunowie zwierząt, biolodzy terenowi lub pracownicy laboratoriów zajmujący się okazami zwierząt
 • Goście na terenach wiejskich

Ponieważ dzieci są bardziej narażone na ugryzienie lub zadrapanie przez psa lub inne zwierzęta, należy rozważyć szczepienie dzieci podróżujących do Indonezji przeciwko wściekliźnie.

Szczepienia podstawowe, nawet bez wyjazdów

SzczepienieWszyscyWiększośćNiektórzy
COVID-19Tak
GrypaTak
dTap-IPV (tężec, błonica, krztusiec, polio)Tak
MMRTak
wzw t. BTak
Kleszczowe zapalenie mózgunarażeni na kleszcze
Meningokoki ACWY i B
HPV13-15 r.ż.K i M do 26 r. ż.niektórzy do 55 r. ż.
Pneumokoki> 50 r. ż.

Ryzyko malarii w Indonezji

W Indonezji na Bali, Lombok ryzyko malarii jest niskie, natomiast w Nowej Gwinei jest wysokie i tam zalecane jest przyjmowanie leków w profilaktyce malarii.

Komary – niebezpieczne owady

Komary to małe owady krwiopijne, które występują na całym świecie. Są nosicielami wielu groźnych chorób, w tym malarii, dengi, żółtej gorączki, wirusa Zika, chikungunyi i gorączki Zachodniego Nilu.

Choroby przenoszone przez komary
 • Malaria – choroba pasożytnicza, która może być śmiertelna. Objawy malarii obejmują gorączkę, dreszcze, bóle głowy, bóle mięśni i nudności.
 • Denga – choroba wirusowa, która może powodować gorączkę, bóle głowy, bóle mięśni i stawów, a w ciężkich przypadkach krwawienie i niewydolność narządów.
 • Żółta gorączka – choroba wirusowa, która może powodować gorączkę, bóle głowy, bóle mięśni, nudności i wymioty. W ciężkich przypadkach może doprowadzić do śmierci.
 • Wirus Zika – choroba wirusowa, która może powodować gorączkę, bóle głowy, bóle mięśni, bóle stawów, wysypkę, a w przypadku kobiet ciężarnych wady wrodzone u płodu.
 • Chikungunya – choroba wirusowa, która może powodować gorączkę, bóle głowy, bóle mięśni, bóle stawów, wysypkę i zespół ręki-stopy-usta.
 • Gorączka Zachodniego Nilu – choroba wirusowa, która może powodować gorączkę, bóle głowy, bóle mięśni, bóle stawów, wysypkę, a w ciężkich przypadkach zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych.
Jak uniknąć ukąszeń komarów?

Aby zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez komary, należy:

 • nosić odzież z długimi rękawami i nogawkami,
 • używać repelentów,
 • unikać przebywania w miejscach, gdzie występują komary, zwłaszcza w godzinach wieczornych i nocnych,
 • zabezpieczyć okna i drzwi moskitierami,
 • usuwać z otoczenia zbiorniki wodne, w których mogą się rozmnażać komary.

Ważne jest, aby unikać nakładania repelentu na dłonie dzieci, szczególnie tych zawierających substancję chemiczną DEET, ze względu na ryzyko przedostawania się rączek do ust i potencjalne powikłania neurologiczne. Wśród polecanych repelentów znajdują się Moskito Guard, dostępny w formie balsamu o przyjemnym zapachu, oraz Mugga (jednak powyżej 50% zawartości może być toksyczne dla skóry).

Komary są niebezpiecznymi owadami, które mogą przenosić wiele groźnych chorób. Aby zmniejszyć ryzyko ukłucia przez komary, należy stosować się do powyższych wskazówek.

Biegunka podróżnych – jak sobie radzić?

Biegunka podróżnych to częsta dolegliwość, która może wystąpić u osób podróżujących do krajów o niskich standardach sanitarnych. W przypadku wystąpienia biegunki podróżnych, zaleca się dostosowanie działań do stopnia nasilenia objawów.

Jak uniknąć biegunki podróżnych?

Najlepszą metodą na uniknięcie biegunki podróżnych jest zachowanie odpowiedniej higieny i stosowanie się do poniższych zasad:

 • Jedz tylko posiłki przygotowywane w higienicznych warunkach.
 • Unikaj jedzenia surowego mięsa, ryb, jaj i nabiału.
 • Pij tylko wodę butelkowaną lub przegotowaną.
 • Myj dokładnie owoce i warzywa przed spożyciem.
 • Unikaj lodu niewiadomego pochodzenia, dodawanego do napojów.
Profilaktyka biegunki
Szczepienia przeciwko chorobom przenoszonym drogą pokarmową

Ponad 90 procent podróżujących napotyka trudności w przestrzeganiu zaleceń dotyczących bezpiecznego spożywania posiłków w podróży. Dlatego warto rozważyć uzupełnienie szczepień, zwłaszcza przeciwko:

 • wirusowi zapalenia wątroby typu A – chorobie zakaźnej, która może powodować uszkodzenie wątroby
 • durowi brzusznemu – chorobie zakaźnej, która może powodować wymioty, biegunkę i ból brzucha
 • polio – chorobie zakaźnej, która może powodować porażenie mięśni, w tym mięśni oddechowych

Biegunka podróżnych to dolegliwość, z którą można sobie poradzić domowymi sposobami lub lekami. Warto jednak rozważyć uzupełnienie szczepień, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby przenoszone drogą pokarmową.

Wirus Zika i ryzyko wad wrodzonych

Wirus Zika może powodować wady wrodzone u płodu. Dlatego też, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia, zaleca się:

 • Stosowanie prezerwatyw podczas pobytu w obszarze, gdzie występuje wirus Zika, a także przez kolejne 3 miesiące. Pierwszy miesiąc jest priorytetowy.
 • Powściągliwość seksualną podczas pobytu w regionie z potwierdzonym występowaniem wirusa Zika, a w przypadku kontaktów, stosowanie zabezpieczenia w postaci prezerwatyw jest akceptowalne.
Okres obowiązywania zaleceń

W przypadku mężczyzny, który przebywał w obszarze, gdzie wirus Zika jest obecny, zalecenia obowiązują przez 3 miesiące po opuszczeniu strefy.

W przypadku kobiety, która podróżowała do obszarów z występowaniem wirusa Zika, zalecenia obowiązują przez 8 tygodni po opuszczeniu strefy.

Jeśli oboje partnerów podróżowali do obszarów z występowaniem wirusa Zika, zalecenia obowiązują przez 3 miesiące po opuszczeniu strefy.

Okres obowiązywania zaleceń w przypadku objawów zakażenia

W przypadku wystąpienia objawów sugerujących zakażenie wirusem Zika, okres uwzględniany przy obowiązujących zasadach liczony jest od momentu pierwszego wystąpienia objawów lub od chwili rozpoznania zakażenia wirusem Zika.

Mapa występowania wirusa Zika w wersji PDF

Dane źródłowe: cdc.gov/zika/ , zasady postępowania: https://www.cdc.gov/zika/prevention/sexual-transmission-prevention.html , mapa występowania: https://wwwnc.cdc.gov/travel/page/zika-travel-information

Poradnik podróżnika

Bezpiecznie w świat cover
Poradnik podróżnika w pliku PDF

Szczepienia obowiązkowe i zalecane „tęcza”

Szczepienia obowiązkowe i zalecane przed wyjazdem do różnych krajów świata przedstawione w formie tabelarycznej – tzw. „tęcza”. Popularna i przystępna forma przedstawienia zalecanych szczepień przed wyjazdem do danego kraju.

Polecane strony internetowe

 1. CDC Travel (USA) – https://wwwnc.cdc.gov/travel/destinations/traveler/none/indonesia
 2. Fit For Travel (GB) – https://www.fitfortravel.nhs.uk/destinations/asia-east/indonesia

Telekonsultacja przed wyjazdem

Jeżeli potrzebujesz pomocy w doborze szczepień, chcesz ustalić profilaktykę malarii, uzyskać informację na temat postępowania w biegunce podróżnych napisz maila (jakub.loster@cmsolimed.pl) lub wypełnij poniższy formularz. Dla osób wykonujących szczepienia konsultacje są bezpłatne.