Obowiązkowe jest szczepienie przeciwko żółtej gorączce przed wyjazdem do Kamerunu. Zalecane szczepienia przed wyjazdem do Kamerunu to dTap-Polio (tężec, błonica, krztusiec, polio – jedno ukłucie), wzw t. A, dur brzuszny. U osób osób, które będą przebywać w terenach północnych – meningokoki ACWY. Dodatkowo w zależności od indywidualnego ryzyka zalecamy szczepienie przeciwko wściekliźnie i przeciwko cholerze. Przy okazji wyjazdu zaleca się uzupełnienie / uaktualnienie szczepień podstawowych COVID-19, grypa, MMR, wzw t. B. Ryzyko malarii jest wysokie – zalecane jest przyjmowanie tabletek w profilaktyce malarii – poproś o konsultację on-line.

Przed wyjazdem proszę sprawdzić informacje na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych o aktualnej sytuacji, szczególnie dotyczącej COVID-19.

https://www.gov.pl/web/nigeria/kamerun-idp

Zalecenia dla wszystkich podróżników

COVID-19

Zalecane jest uzupełnić lub zaktualizować szczepienie przeciw COVID-19, szczególnie u osób starszych. Coraz rzadziej jest ono wymagane przez linie lotnicze lub przez kraj docelowy. Na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych – znajdują się zebrane informacje prawne https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych. Dodatkowo można sprawdzać na stronach internetowych ambasad poszczególnych krajów, jakie są aktualne wymogi prawne.

Szczepienia i ryzyko malarii

Należy sprawdzić sekcje dotyczącą malarii na tej stronie, dotyczącej poszczególnego kraju aby sprawdzić jakie należy uzupełnić szczepienia i jakie jest ryzyko malarii w poszczególnych krajach.

Jeżeli potrzebujesz aby uzupełnić szczepienia należy umówić się na wizytę stacjonarną:

natomiast jeżeli potrzebujesz tylko profilaktyki malarii skorzystaj z teleporady dotyczącej medycyny podróży:

Niekiedy należy ocenić ryzyko podróży, nawet w przypadku kiedy nie są konieczne szczepienia ani nie ma potrzeby podawania profilaktyki malarii.

Inne problemy zdrowotne

Upewnij się, że masz ubezpieczenie podróżne, aby pokryć koszty opieki zdrowotnej za granicą.

Dowiedz się, czy istnieją jakieś ograniczenia, które musisz wziąć pod uwagę, jeśli podróżujesz z lekami.

Jeśli wystąpią problemy zdrowotne po powrocie do domu z podróży zagranicznej, zawsze zasięgnij porady medycznej i poinformuj o swojej historii podróży.

Szczepienia przed wyjazdem do Kamerunu

 • Upewnij się, że masz wykonane podstawowe szczepienia, które są zalecane dla osób żyjących w Polsce. Po pierwsze są to – szczepienia przeciwko COVID, grypie, MMR, następnie szczepionki wymagane ze względu na ryzyko zawodowe, ale także, ryzyko związane ze stylem życia i chorobami przewlekłymi
 • Obowiązkowe szczepienia: żółta gorączka
 • Zazwyczaj zalecane szczepionki lub dawki przypominające: dTap-IPV (tężec, błonica, krztusiec, polio), wzw t. A, dur brzuszny.
 • Inne szczepienia do rozważenia: wścieklizna, wzw t. B, meningokoki ACWY (przy niektórych wizach jest to szczepienie obowiązkowe).
 • Szczepionki selektywnie zalecane – dla osób z najwyższym ryzykiem: cholera.
 • Certyfikat szczepienia przeciwko żółtej gorączce – jest wymagany od osób powyżej 1 roku życia, przybywających z krajów gdzie występuje żółta gorączka. Nie ma obowiązku szczepienia dla osób przylatujących bezpośrednio z Europy, ale jest to szczepienie zalecane.

Szczepienia przed wyjazdem do Kamerunu zebrane w tabeli

SzczepienieObowiązkoweZalecaneRozważNiektórzy
Żółta gorączkaTak
dTap-IPV (tężec, błonica, krztusiec, polio)Tak
wzw t. ATak
Dur brzusznyTak
Meningokoki ACWYTakw przypadku niektórych wiz jest to szczepienie obowiązkowe
WściekliznaTak2 dawki w profilaktyce przed ekspozycyjnej na całe życie
CholeraTak

Szczepienia podstawowe, nawet bez wyjazdów

SzczepienieWszyscyWiększośćNiektórzy
COVID-19Tak
GrypaTak
dTap-IPV (tężec, błonica, krztusiec, polio)Tak
MMRTak
wzw t. BTak
Kleszczowe zapalenie mózgunarażeni na kleszcze
Meningokoki ACWY i B
HPV13-15 r.ż.K i M do 26 r. ż.niektórzy do 55 r. ż.
Pneumokoki> 50 r. ż.

Ryzyko malarii w Kamerunie

Malaria jest wywoływana przez pasożyty – zarodźce malarii, które są przenoszone na ludzi przez komary. Malaria jest poważną chorobą, której objawy to gorączka, poty, objawy grypopodobne. W ciężkich przypadkach malaria może być śmiertelna. Nie ma aktualnie szczepionki dla podróżników, jednak istnieją sposoby na ochronę przed malarią.

Prewencja malarii

Podróżnicy do miejsc wysokiego ryzyka malarii powinni skorzystać z konsultacji lekarskiej w trakcie której przepisane zostaną tabletki, dzięki którym choroba nie może się rozwijać. Aby zredukować ryzyko zaleca się stosowanie repelentów (np. Moskito Guard / Mugga) na odkrytą skórę. Dodatkowo zaleca się stosowanie długich rękawków i długich nogawek.

Istnieje wysokie ryzyko malarii w Kamerunie

należy stosować TABLETKI w profilaktyce malarii

Kamerun- szczepienie przeciwko żółtej gorączce przed wyjazdem

O żółtej gorączce

Żółta gorączka jest poważną choroba wirusową przenoszoną przez komary w regionach tropikalnych Afryki i Południowej Ameryki. Aby uzyskać więcej informacji przejdź do strony – szczepienie przeciwko żółtej gorączce.

Obowiązkowe szczepienie przeciwko żółtej gorączce przed wyjazdem do Kamerunu

Przed wjazdem do Kamerunu jest obowiązek szczepienia przeciwko żółtej gorączce.

Żółta gorączka – certyfikat

Dla niektórych podróżników istnieje wymóg przedstawienia certyfikatu wykonania szczepienia przeciwko żółtej gorączce (tzw. żółta książeczka). Szczególnie dotyczy do osób podróżujących z krajów gdzie ta choroba występuje.

Komary – niebezpieczne owady

Komary to małe owady krwiopijne, które występują na całym świecie. Są nosicielami wielu groźnych chorób, w tym malarii, dengi, żółtej gorączki, wirusa Zika, chikungunyi i gorączki Zachodniego Nilu.

Choroby przenoszone przez komary
 • Malaria – choroba pasożytnicza, która może być śmiertelna. Objawy malarii obejmują gorączkę, dreszcze, bóle głowy, bóle mięśni i nudności.
 • Denga – choroba wirusowa, która może powodować gorączkę, bóle głowy, bóle mięśni i stawów, a w ciężkich przypadkach krwawienie i niewydolność narządów.
 • Żółta gorączka – choroba wirusowa, która może powodować gorączkę, bóle głowy, bóle mięśni, nudności i wymioty. W ciężkich przypadkach może doprowadzić do śmierci.
 • Wirus Zika – choroba wirusowa, która może powodować gorączkę, bóle głowy, bóle mięśni, bóle stawów, wysypkę, a w przypadku kobiet ciężarnych wady wrodzone u płodu.
 • Chikungunya – choroba wirusowa, która może powodować gorączkę, bóle głowy, bóle mięśni, bóle stawów, wysypkę i zespół ręki-stopy-usta.
 • Gorączka Zachodniego Nilu – choroba wirusowa, która może powodować gorączkę, bóle głowy, bóle mięśni, bóle stawów, wysypkę, a w ciężkich przypadkach zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych.
Jak uniknąć ukąszeń komarów?

Aby zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez komary, należy:

 • nosić odzież z długimi rękawami i nogawkami,
 • używać repelentów,
 • unikać przebywania w miejscach, gdzie występują komary, zwłaszcza w godzinach wieczornych i nocnych,
 • zabezpieczyć okna i drzwi moskitierami,
 • usuwać z otoczenia zbiorniki wodne, w których mogą się rozmnażać komary.

Ważne jest, aby unikać nakładania repelentu na dłonie dzieci, szczególnie tych zawierających substancję chemiczną DEET, ze względu na ryzyko przedostawania się rączek do ust i potencjalne powikłania neurologiczne. Wśród polecanych repelentów znajdują się Moskito Guard, dostępny w formie balsamu o przyjemnym zapachu, oraz Mugga (jednak powyżej 50% zawartości może być toksyczne dla skóry).

Komary są niebezpiecznymi owadami, które mogą przenosić wiele groźnych chorób. Aby zmniejszyć ryzyko ukłucia przez komary, należy stosować się do powyższych wskazówek.

Biegunka podróżnych – jak sobie radzić?

Biegunka podróżnych to częsta dolegliwość, która może wystąpić u osób podróżujących do krajów o niskich standardach sanitarnych. W przypadku wystąpienia biegunki podróżnych, zaleca się dostosowanie działań do stopnia nasilenia objawów.

Jak uniknąć biegunki podróżnych?

Najlepszą metodą na uniknięcie biegunki podróżnych jest zachowanie odpowiedniej higieny i stosowanie się do poniższych zasad:

 • Jedz tylko posiłki przygotowywane w higienicznych warunkach.
 • Unikaj jedzenia surowego mięsa, ryb, jaj i nabiału.
 • Pij tylko wodę butelkowaną lub przegotowaną.
 • Myj dokładnie owoce i warzywa przed spożyciem.
 • Unikaj lodu niewiadomego pochodzenia, dodawanego do napojów.
Profilaktyka biegunki
Szczepienia przeciwko chorobom przenoszonym drogą pokarmową

Ponad 90 procent podróżujących napotyka trudności w przestrzeganiu zaleceń dotyczących bezpiecznego spożywania posiłków w podróży. Dlatego warto rozważyć uzupełnienie szczepień, zwłaszcza przeciwko:

 • wirusowi zapalenia wątroby typu A – chorobie zakaźnej, która może powodować uszkodzenie wątroby
 • durowi brzusznemu – chorobie zakaźnej, która może powodować wymioty, biegunkę i ból brzucha
 • polio – chorobie zakaźnej, która może powodować porażenie mięśni, w tym mięśni oddechowych

Biegunka podróżnych to dolegliwość, z którą można sobie poradzić domowymi sposobami lub lekami. Warto jednak rozważyć uzupełnienie szczepień, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby przenoszone drogą pokarmową.

Poradnik podróżnika

Bezpiecznie w świat cover
Poradnik podróżnika w pliku PDF

Szczepienia obowiązkowe i zalecane „tęcza”

Szczepienia obowiązkowe i zalecane przed wyjazdem do różnych krajów świata przedstawione w formie tabelarycznej – tzw. „tęcza”. Popularna i przystępna forma przedstawienia zalecanych szczepień przed wyjazdem do danego kraju.

Zalecane źródła informacji CDC Travel (USA) i Fit For Travel (GB)

Na stronie Fit For Travel – poniżej link poniżej informacji dla podróżników, są aktualne doniesienia z wybranego kraju, warto sprawdzić jakie problemy są w ostatnim okresie.

 1. https://www.fitfortravel.nhs.uk/destinations/africa/cameroon
 2. https://wwwnc.cdc.gov/travel/destinations/traveler/none/cameroon

Telekonsultacja przed wyjazdem

Jeżeli potrzebujesz pomocy w doborze szczepień, chcesz ustalić profilaktykę malarii, uzyskać informację na temat postępowania w biegunce podróżnych napisz maila (jakub.loster@cmsolimed.pl) lub wypełnij poniższy formularz. Dla osób wykonujących szczepienia konsultacje są bezpłatne.