Zalecane szczepienia przed wyjazdem do Tanzanii to dTap (tężec, błonica, krztusiec), wzw t. A, dur brzuszny. Należy rozważyć szczepienie przeciwko wściekliźnie, szczególnie u dzieci, osób uprawiających trekking, mających zawodowe ryzyko. Szczepienie przeciwko żółtej gorączce zwykle nie jest zalecane. Przy okazji wyjazdu zaleca się uzupełnienie / uaktualnienie szczepień podstawowych COVID-19, grypa, MMR, wzw t. B. Koniecznie zadbaj o profilaktykę malarii – poproś o konsultację on-line.

Przed wyjazdem proszę sprawdzić informacje na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych o aktualnej sytuacji i ewentualnych wymaganiach dotyczących szczepień, szczególnie dotyczących COVID-19.

https://www.gov.pl/web/tanzania/idp
Zanzibar

Szczepienia przed wyjazdem do Tanzanii

  • Upewnij się, że masz wykonane podstawowe szczepienia, które są zalecane dla osób żyjących w Polsce. Po pierwsze są to – szczepienia przeciwko COVID, grypie, MMR, następnie szczepionki wymagane ze względu na ryzyko zawodowe, ale także, ryzyko związane ze stylem życia i chorobami przewlekłymi
  • Zazwyczaj zalecane szczepionki lub dawki przypominające: dTap (tężec, błonica, krztusiec), wzw t. A, dur brzuszny.
  • Inne szczepienia do rozważenia: wścieklizna, wzw t. B, meningokoki.
  • Szczepionki selektywnie zalecane: cholera, żółta gorączka.
  • Certyfikat szczepienia przeciwko żółtej gorączce – jest wymagany od osób powyżej 1 roku życia, przybywających z krajów gdzie występuje żółta gorączka. Nie ma obowiązku szczepienia dla osób przylatujących bezpośrednio z Europy, ale jest to szczepienie zalecane.

Szczepienia przed wyjazdem do Tanzanii włączając Zanzibar

SzczepienieZalecaneRozważNiektórzy
dTap-IPV (tężec, błonica, krztusiec, polio)Tak
wzw t. ATak
Dur brzusznyTak
WściekliznaTakindywidualne ryzyko
wzw t. BTakindywidualne ryzyko
meningokoki ACWYTakindywidualne ryzyko
Cholerapodróże z plecakiem
Żółta gorączkaprzekraczanie granic,
przybycie z kraju gdzie występuje

Szczepienia podstawowe, nawet bez wyjazdów

SzczepienieWszyscyWiększośćNiektórzy
COVID-19Tak
GrypaTak
dTap-IPV (tężec, błonica, krztusiec, polio)Tak
MMRTak
wzw t. BTak
Kleszczowe zapalenie mózgunarażeni na kleszcze
Meningokoki ACWY i B< 26 r. ż.
HPVszczególnie 13-15 r.ż.,
K i M do 26 r.ż.
niektórzy do 46 r.ż.
Pneumokoki> 50 r. ż.

Ryzyko malarii w Tanzanii i na Zanzibarze

Malaria jest wywoływana przez pasożyty – zarodźce malarii, które są przenoszone na ludzi przez komary. Malaria jest poważną chorobą, której objawy to gorączka, poty, objawy grypopodobne. W ciężkich przypadkach malaria może być śmiertelna. Nie ma aktualnie szczepionki dla podróżników, jednak istnieją sposoby na ochronę przed malarią.

Prewencja malarii

Podróżnicy do miejsc wysokiego ryzyka malarii powinni skorzystać z konsultacji lekarskiej w trakcie której przepisane zostaną tabletki, dzięki którym choroba nie może się rozwijać. Aby zredukować ryzyko zaleca się stosowanie repelentów (np. Moskito Guard / Mugga) na odkrytą skórę. Dodatkowo zaleca się stosowanie długich rękawków i długich nogawek.

Tanzania - mapa ryzyka malarii

Istnieje wysokie ryzyko malarii w całej Tanzanii poniżej 1800 metrów, włączając w to Zanzibar.

Tanzania / Zanzibar – szczepienie przeciwko żółtej gorączce przed wyjazdem

O żółtej gorączce

Żółta gorączka jest poważną choroba wirusową przenoszoną przez komary w regionach tropikalnych Afryki i Południowej Ameryki. Aby uzyskać więcej informacji przejdź do strony – szczepienie przeciwko żółtej gorączce.

Ryzyko żółtej gorączki w Tanzanii

W Tanzanii i na Zanzibarze jest niskie ryzyko żółtej gorączki. Szczepienie zwykle nie jest rekomendowane.

Żółta gorączka – certyfikat

Dla niektórych podróżników istnieje wymóg przedstawienia certyfikatu wykonania szczepienia przeciwko żółtej gorączce (tzw. żółta książeczka). Szczególnie dotyczy do osób podróżujących z krajów gdzie ta choroba występuje np. Kenia.

Ochrona przed komarami

Komary przenoszą choroby takie jak malaria, denga, żółtą gorączkę, wirus Zika, chikungunyę, gorączkę Zachodniego Nilu. Tylko przed wybranymi chorobami możemy się chronić przez szczepienia, przeciwko malarii nie ma szczepionki, stosujemy chemioprofilaktyke. Ale przed wieloma chorobami jedyny sposób ochrony to unikanie pokłuć przez komary. Należy stosować mechaniczne bariery – długie rękawki, długie nogawki. Należy stosować repelenty, które będą chroniły przez cały czas ekspozycji. Przy stosowaniu kremów z filtrem UV, najpierw należy nałożyć krem, następnie repelent. W dzień zwykle żerują komary przenoszące np. dengę, w godzinach wieczornych i w nocy przenoszące malarię, dlatego w rejonach tropikalnych przez cały dzień powinno się stosować repelenty. Godne polecenia repelenty to np. Moskito Guard (w formie balsamu o przyjemnym zapachu), lub Mugga.

Biegunka podróżnych

W razie wystąpienia biegunki podróżnych w zależności od nasilenia objawów należy uzupełniać płyny, zastosować samoleczenie lub zgłosić się do lekarza. W trakcie konsultacji lekarskiej uzyskasz receptę na antybiotyki, które można zastosować w samoleczeniu biegunki podróżnych. Ponad 90 procent podróżników nie jest w stanie zastosować się do zaleceń bezpiecznego spożywania posiłków w podróży, dlatego warto uzupełnić szczepienia szczególnie przeciwko wzw t. A, durowi brzusznemu, polio są to choroby przenoszone z jedzeniem.

Profilaktyka biegunki

Wirus Zika – osoby w wieku rozrodczym powinny stosować prezerwatywy

Ze względu na ryzyko wad wrodzonych wywołanych przez wirusa Zika zaleca się stosowanie prezerwatyw w okresie przebywania w rejonie występowania wirusa Zika i następnie przez 3 miesiące, choć najważniejszy jest pierwszy miesiąc.

W trakcie pobytu na terenie występowania wirusa Zika powinno zachować się wstrzemięźliwość seksualną, ewentualnie dopuszczalne są kontakty z zabezpieczeniem (prezerwatywą). Jeżeli tylko mężczyzna przebywał w rejonie występowania wirusa Zika powyższe zasady obowiązują przez 3 miesiące po wyjeździe ze strefy. Jeżeli tylko kobieta podróżowała do rejonów występowania wirusa Zika, wówczas zasady obowiązują przez 8 tygodni po wyjeździe ze strefy. Jeżeli oboje podróżowali do rejonów występowania wirusa Zika – zasady obowiązują przez 3 miesięcy po wyjeździe ze strefy. Jeżeli wystąpią objawy, które mogą sugerować zakażenie wirusem Zika, czas liczymy od początku objawów lub od momentu rozpoznania zakażenia wirusem Zika.

Mapa występowania wirusa Zika w wersji PDF

Dane źródłowe: cdc.gov/zika/ , zasady postępowania: https://www.cdc.gov/zika/prevention/sexual-transmission-prevention.html , mapa występowania: https://wwwnc.cdc.gov/travel/page/zika-travel-information

Poradnik podróżnika

Bezpiecznie w świat cover
Poradnik podróżnika w pliku PDF

Szczepienia obowiązkowe i zalecane „tęcza”

Szczepienia obowiązkowe i zalecane przed wyjazdem do różnych krajów świata 2021 okładka

Szczepienia obowiązkowe i zalecane przed wyjazdem do różnych krajów świata przedstawione w formie tabelarycznej – tzw. „tęcza”. Popularna i przystępna forma przedstawienia zalecanych szczepień przed wyjazdem do danego kraju.

Zalecane źródła informacji CDC Travel (USA) i Fit For Travel (GB)

Na stronie Fit For Travel – poniżej link poniżej informacji dla podróżników, są aktualne doniesienia z wybranego kraju, warto sprawdzić jakie problemy są w ostatnim okresie.

Telekonsultacja przed wyjazdem

Jeżeli potrzebujesz pomocy w doborze szczepień, chcesz ustalić profilaktykę malarii, uzyskać informację na temat postępowania w biegunce podróżnych napisz maila (jakub.loster@cmsolimed.pl) lub wypełnij poniższy formularz. Dla osób wykonujących szczepienia konsultacje są bezpłatne.