Zalecane szczepienia przed wyjazdem na Kubę to dTap (tężec, błonica, krztusiec), wzw t. A, dur brzuszny. Należy rozważyć szczepienie przeciwko wściekliźnie, szczególnie u dzieci, osób uprawiających trekking, mających zawodowe ryzyko. Podróżnicy z Europy nie muszą poddawać się szczepieniu przeciwko żółtej gorączce. Przy okazji wyjazdu zaleca się uzupełnienie / uaktualnienie szczepień podstawowych.

Przed wyjazdem proszę sprawdzić informacje na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych o aktualnej sytuacji i ewentualnych wymaganiach dotyczących szczepień, szczególnie dotyczących COVID-19.

https://www.gov.pl/web/kuba/informacje-dla-podrozujacych

Szczepienia przed wyjazdem na Kubę

 • Zadbaj o to, abyś posiadał wykonane podstawowe szczepienia zalecane dla mieszkańców Polski, obejmujące szczepienia przeciw grypie oraz odrze. Dodatkowo, upewnij się, że otrzymałeś szczepionki zalecane ze względu na ryzyko związane z Twoją pracą, a także te, które są istotne dla Twojego stylu życia i chorób przewlekłych.
 • Zazwyczaj zalecane szczepionki lub dawki przypominające: dTap (tężec, błonica, krztusiec), wzw t. A, dur brzuszny
 • Inne szczepienia do rozważenia: wścieklizna.
 • Szczepionki selektywnie zalecane – tylko dla osób najbardziej zagrożonych: wzw t. B.
 • W przypadku przyjazdu z krajów narażonych na żółtą gorączkę jest wymagane, aby podróżni w wieku 9 miesięcy i starsi posiadali zaświadczenie o szczepieniu przeciwko żółtej febrze.

Szczepienia przed wyjazdem na Kubę zebrane w tabeli

SzczepienieZalecaneRozważNiektórzy
dTap-IPV (tężec, błonica, krztusiec, polio)Tak
wzw t. ATak
Dur brzusznyTak
WściekliznaTakindywidualne ryzyko
Żółta gorączkaloty z Afryki, Am. Południowej

Szczepienia podstawowe, nawet bez wyjazdów

SzczepienieWszyscyWiększośćNiektórzy
COVID-19Tak
GrypaTak
dTap-IPV (tężec, błonica, krztusiec, polio)Tak
MMRTak
wzw t. BTak
Kleszczowe zapalenie mózgunarażeni na kleszcze
Meningokoki ACWY i B
HPV13-15 r.ż.K i M do 26 r. ż.niektórzy do 55 r. ż.
Pneumokoki> 50 r. ż.

Ryzyko malarii na Kubie

Występowanie malarii na Kubie jest zazwyczaj rzadkie, chyba że zostanie ona przywieziona z innego kraju przez podróżujących.

Komary – niebezpieczne owady

Komary to małe owady krwiopijne, które występują na całym świecie. Są nosicielami wielu groźnych chorób, w tym malarii, dengi, żółtej gorączki, wirusa Zika, chikungunyi i gorączki Zachodniego Nilu.

Choroby przenoszone przez komary
 • Malaria – choroba pasożytnicza, która może być śmiertelna. Objawy malarii obejmują gorączkę, dreszcze, bóle głowy, bóle mięśni i nudności.
 • Denga – choroba wirusowa, która może powodować gorączkę, bóle głowy, bóle mięśni i stawów, a w ciężkich przypadkach krwawienie i niewydolność narządów.
 • Żółta gorączka – choroba wirusowa, która może powodować gorączkę, bóle głowy, bóle mięśni, nudności i wymioty. W ciężkich przypadkach może doprowadzić do śmierci.
 • Wirus Zika – choroba wirusowa, która może powodować gorączkę, bóle głowy, bóle mięśni, bóle stawów, wysypkę, a w przypadku kobiet ciężarnych wady wrodzone u płodu.
 • Chikungunya – choroba wirusowa, która może powodować gorączkę, bóle głowy, bóle mięśni, bóle stawów, wysypkę i zespół ręki-stopy-usta.
 • Gorączka Zachodniego Nilu – choroba wirusowa, która może powodować gorączkę, bóle głowy, bóle mięśni, bóle stawów, wysypkę, a w ciężkich przypadkach zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych.
Jak uniknąć ukąszeń komarów?

Aby zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez komary, należy:

 • nosić odzież z długimi rękawami i nogawkami,
 • używać repelentów,
 • unikać przebywania w miejscach, gdzie występują komary, zwłaszcza w godzinach wieczornych i nocnych,
 • zabezpieczyć okna i drzwi moskitierami,
 • usuwać z otoczenia zbiorniki wodne, w których mogą się rozmnażać komary.

Ważne jest, aby unikać nakładania repelentu na dłonie dzieci, szczególnie tych zawierających substancję chemiczną DEET, ze względu na ryzyko przedostawania się rączek do ust i potencjalne powikłania neurologiczne. Wśród polecanych repelentów znajdują się Moskito Guard, dostępny w formie balsamu o przyjemnym zapachu, oraz Mugga (jednak powyżej 50% zawartości może być toksyczne dla skóry).

Komary są niebezpiecznymi owadami, które mogą przenosić wiele groźnych chorób. Aby zmniejszyć ryzyko ukłucia przez komary, należy stosować się do powyższych wskazówek.

Biegunka podróżnych – jak sobie radzić?

Biegunka podróżnych to częsta dolegliwość, która może wystąpić u osób podróżujących do krajów o niskich standardach sanitarnych. W przypadku wystąpienia biegunki podróżnych, zaleca się dostosowanie działań do stopnia nasilenia objawów.

Jak uniknąć biegunki podróżnych?

Najlepszą metodą na uniknięcie biegunki podróżnych jest zachowanie odpowiedniej higieny i stosowanie się do poniższych zasad:

 • Jedz tylko posiłki przygotowywane w higienicznych warunkach.
 • Unikaj jedzenia surowego mięsa, ryb, jaj i nabiału.
 • Pij tylko wodę butelkowaną lub przegotowaną.
 • Myj dokładnie owoce i warzywa przed spożyciem.
 • Unikaj lodu niewiadomego pochodzenia, dodawanego do napojów.
Profilaktyka biegunki
Szczepienia przeciwko chorobom przenoszonym drogą pokarmową

Ponad 90 procent podróżujących napotyka trudności w przestrzeganiu zaleceń dotyczących bezpiecznego spożywania posiłków w podróży. Dlatego warto rozważyć uzupełnienie szczepień, zwłaszcza przeciwko:

 • wirusowi zapalenia wątroby typu A – chorobie zakaźnej, która może powodować uszkodzenie wątroby
 • durowi brzusznemu – chorobie zakaźnej, która może powodować wymioty, biegunkę i ból brzucha
 • polio – chorobie zakaźnej, która może powodować porażenie mięśni, w tym mięśni oddechowych

Biegunka podróżnych to dolegliwość, z którą można sobie poradzić domowymi sposobami lub lekami. Warto jednak rozważyć uzupełnienie szczepień, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby przenoszone drogą pokarmową.

Schistosomatoza – unikanie pływania w wodach słodkich

Jest to choroba pasożytnicza (także zwana bilharcjozą), która jest przenoszona do ludzi przez kontakt z wodą śródlądową. Pasożyt wnika do człowieka przez skórę, aby jej zapobiegać zalecamy unikania pływania, kajakowania w wodach słodkich – rzekach, jeziorach.

Wirus Zika i ryzyko wad wrodzonych

Wirus Zika może powodować wady wrodzone u płodu. Dlatego też, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia, zaleca się:

 • Stosowanie prezerwatyw podczas pobytu w obszarze, gdzie występuje wirus Zika, a także przez kolejne 3 miesiące. Pierwszy miesiąc jest priorytetowy.
 • Powściągliwość seksualną podczas pobytu w regionie z potwierdzonym występowaniem wirusa Zika, a w przypadku kontaktów, stosowanie zabezpieczenia w postaci prezerwatyw jest akceptowalne.
Okres obowiązywania zaleceń

W przypadku mężczyzny, który przebywał w obszarze, gdzie wirus Zika jest obecny, zalecenia obowiązują przez 3 miesiące po opuszczeniu strefy.

W przypadku kobiety, która podróżowała do obszarów z występowaniem wirusa Zika, zalecenia obowiązują przez 8 tygodni po opuszczeniu strefy.

Jeśli oboje partnerów podróżowali do obszarów z występowaniem wirusa Zika, zalecenia obowiązują przez 3 miesiące po opuszczeniu strefy.

Okres obowiązywania zaleceń w przypadku objawów zakażenia

W przypadku wystąpienia objawów sugerujących zakażenie wirusem Zika, okres uwzględniany przy obowiązujących zasadach liczony jest od momentu pierwszego wystąpienia objawów lub od chwili rozpoznania zakażenia wirusem Zika.

Mapa występowania wirusa Zika w wersji PDF

Dane źródłowe: cdc.gov/zika/ , zasady postępowania: https://www.cdc.gov/zika/prevention/sexual-transmission-prevention.html , mapa występowania: https://wwwnc.cdc.gov/travel/page/zika-travel-information

Poradnik podróżnika

Bezpiecznie w świat cover
Poradnik podróżnika w pliku PDF

Szczepienia obowiązkowe i zalecane „tęcza”

Szczepienia obowiązkowe i zalecane przed wyjazdem do różnych krajów świata przedstawione w formie tabelarycznej – tzw. „tęcza”. Popularna i przystępna forma przedstawienia zalecanych szczepień przed wyjazdem do danego kraju.

Zalecane źródła informacji CDC Travel (USA) i Fit For Travel (GB)

Na stronie Fit For Travel – poniżej link poniżej informacji dla podróżników, są aktualne doniesienia z wybranego kraju, warto sprawdzić jakie problemy są w ostatnim okresie.

 1. Fit For Travel (GB) – https://www.fitfortravel.nhs.uk/destinations/central-america/guatemala
 2. CDC Travel (USA) – https://wwwnc.cdc.gov/travel/destinations/traveler/none/guatemala

Telekonsultacja przed wyjazdem

Jeżeli potrzebujesz pomocy w doborze szczepień, chcesz ustalić profilaktykę malarii, uzyskać informację na temat postępowania w biegunce podróżnych napisz maila (jakub.loster@cmsolimed.pl) lub wypełnij poniższy formularz. Dla osób wykonujących szczepienia konsultacje są bezpłatne.