Na podstawie najnowszych zaleceń i własnego doświadczenia przedstawię zalecane szczepienia przed wyjazdem do Tanzanii włączając Zanzibar.

Tanzania jest największym z krajów Wschodniej Afryki. Od północy graniczy z Ugandą i Kenią. Najczęściej podróżnicy wybierają Zanzibar ze względu na niebiańskie plaże. W Tanzanii znajduje się Park Narodowy Kilimandżaro, będący szczytem Afryki.

Przed wyjazdem proszę sprawdzić informacje na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych o aktualnej sytuacji.

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/tanzania
Zanzibar

Szczepienia przed wyjazdem do Tanzanii włączając Zanzibar

SzczepienieWszyscyWiększośćNiektórzy
MMRTak
dTapTak
wzw t. ATak
Dur brzusznyTak
CholeraCzasami
wzw t. BCzasami
Żółta gorączkaCzasami
WściekliznaCzasami

Warto sprawdzić aktualne wytyczne na stronie CDC Travel – https://wwwnc.cdc.gov/travel/destinations/traveler/none/tanzania

Ryzyko malarii w Tanzanii i na Zanzibarze

Malaria jest wywoływana przez pasożyty – zarodźce malarii, które są przenoszone na ludzi przez komary. Malaria jest poważną chorobą, której objawy to gorączka, poty, objawy grypopodobne. W ciężkich przypadkach malaria może być śmiertelna. Nie ma aktualnie szczepionki dla podróżników, jednak istnieją sposoby na ochronę przed malarią.

Prewencja malarii

Podróżnicy do miejsc wysokiego ryzyka malarii powinni skorzystać z konsultacji lekarskiej w trakcie której przepisane zostaną tabletki, dzięki którym choroba nie może się rozwijać. Aby zredukować ryzyko zaleca się stosowanie repelentów (np. Moskito Guard / Mugga) na odkrytą skórę. Dodatkowo zaleca się stosowanie długich rękawków i długich nogawek.

Tanzania - mapa ryzyka malarii

Istnieje wysokie ryzyko malarii w całej Tanzanii poniżej 1800 metrów, włączając w to Zanzibar.

Tanzania / Zanzibar – szczepienie przeciwko żółtej gorączce przed wyjazdem

O żółtej gorączce

Żółta gorączka jest poważną choroba wirusową przenoszoną przez komary w regionach tropikalnych Afryki i Południowej Ameryki. Aby uzyskać więcej informacji przejdź do strony – szczepienie przeciwko żółtej gorączce.

Ryzyko żółtej gorączki w Tanzanii

W Tanzanii i na Zanzibarze jest niskie ryzyko żółtej gorączki. Szczepienie zwykle nie jest rekomendowane.

Żółta gorączka – certyfikat

Dla niektórych podróżników istnieje wymóg przedstawienia certyfikatu wykonania szczepienia przeciwko żółtej gorączce (tzw. żółta książeczka). Szczególnie dotyczy do osób podróżujących z krajów gdzie ta choroba występuje np. Kenia.