Namibia - zalecane szczepienia

Zalecane szczepienia przed wyjazdem do Namibii to dTap-IPV (tężec, błonica, krztusiec, polio – jedno ukłucie), wzw t. A, dur brzuszny. W schemacie poszerzonym zalecamy szczepienie przeciwko wściekliźnie. Przy okazji wyjazdu zaleca się uzupełnienie / uaktualnienie szczepień podstawowych COVID-19, grypa, MMR, wzw t. B. Koniecznie zadbaj o profilaktykę malarii – poproś o konsultację on-line.

Przed wyjazdem proszę sprawdzić informacje na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych o aktualnej sytuacji, szczególnie dotyczącej COVID-19.

https://www.gov.pl/web/rpa/namibia-idp

Namibia

Zalecenia dla wszystkich podróżników

COVID-19

Należy uzupełnić lub zaktualizować szczepienie przeciw COVID-19, czasami jest ono wymagane przez linie lotnicze lub przez kraj docelowy. Na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych – znajdują się zebrane informacje prawne https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych. Dodatkowo można sprawdzać na stronach internetowych ambasad poszczególnych krajów, jakie są aktualne wymogi prawne.

Szczepienia i ryzyko malarii

Należy sprawdzić sekcje dotyczącą malarii na tej stronie, dotyczącej poszczególnego kraju aby sprawdzić jakie należy uzupełnić szczepienia i jakie jest ryzyko malarii w poszczególnych krajach.

Jeżeli potrzebujesz aby uzupełnić szczepienia należy umówić się na wizytę stacjonarną:

natomiast jeżeli potrzebujesz tylko profilaktyki malarii skorzystaj z teleporady dotyczącej medycyny podróży:

Niekiedy należy ocenić ryzyko podróży, nawet w przypadku kiedy nie są konieczne szczepienia ani nie ma potrzeby podawania profilaktyki malarii.

Inne problemy zdrowotne

Upewnij się, że masz ubezpieczenie podróżne, aby pokryć koszty opieki zdrowotnej za granicą.

Dowiedz się, czy istnieją jakieś ograniczenia, które musisz wziąć pod uwagę, jeśli podróżujesz z lekami.

Jeśli wystąpią problemy zdrowotne po powrocie do domu z podróży zagranicznej, zawsze zasięgnij porady medycznej i poinformuj o swojej historii podróży.

Szczepienia przed wyjazdem do Namibii

  • Upewnij się, że masz wykonane podstawowe szczepienia, które są zalecane dla osób żyjących w Polsce. Po pierwsze są to – szczepienia przeciwko COVIDgrypieMMR, następnie szczepionki wymagane ze względu na ryzyko zawodowe, ale także, ryzyko związane ze stylem życia i chorobami przewlekłymi
  • Zazwyczaj zalecane szczepionki lub dawki przypominające: tężec, błonica, krztusiec, wzw t. A, dur brzuszny.
  • Inne szczepienia do rozważenia: wzw t. Bwścieklizna.
  • Szczepionki selektywnie zalecane – dla osób z wysokim ryzykiem narażenia: cholera.
  • Szczepienia przeciwko żółtej gorączce są wymagane od osób powyżej 9 miesiąca życia, wracających z krajów gdzie występuje ryzyko transmisji żółtej gorączki, a także osób które były przez ponad 12 godzin na lotnisku kraju gdzie występuje ryzyko żółtej gorączki.

Szczepienia przed wyjazdem do Namibii

SzczepienieZalecaneRozważyćNiektórzy
dTap-IPV (tężec, błonica, krztusiec, polio)Tak
wzw t. ATak
Dur brzusznyTak
wzw t. Btak
Wściekliznatakindywidualne ryzyko
Cholerawyższa ochrona przed biegunką
Żółta gorączkaosoby podróżujące z/do krajów gdzie występuje żółta gorączka

Szczepienia podstawowe, nawet bez wyjazdów

SzczepienieWszyscyWiększośćNiektórzy
COVID-19Tak
GrypaTak
dTap-IPV (tężec, błonica, krztusiec, polio)Tak
MMRTak
wzw t. BTak
Kleszczowe zapalenie mózgunarażeni na kleszcze
Meningokoki ACWY i B
HPV13-15 r.ż.K i M do 26 r. ż.niektórzy do 46 r. ż.
Pneumokoki> 50 r. ż.

Ryzyko malarii w Namibii

Malaria jest wywoływana przez pasożyty – zarodźce malarii, które są przenoszone na ludzi przez komary. Malaria jest poważną chorobą, której objawy to gorączka, poty, objawy grypopodobne. W ciężkich przypadkach malaria może być śmiertelna. Nie ma aktualnie szczepionki dla podróżników, jednak istnieją sposoby na ochronę przed malarią.

Prewencja malarii

Podróżnicy do miejsc wysokiego ryzyka malarii powinni skorzystać z konsultacji lekarskiej w trakcie której przepisane zostaną tabletki, dzięki którym choroba nie może się rozwijać. Aby zredukować ryzyko zaleca się stosowanie repelentów (np. Moskito Guard / Mugga) na odkrytą skórę. Dodatkowo zaleca się stosowanie długich rękawków i długich nogawek.

Ochrona przed komarami

Komary przenoszą choroby takie jak malaria, denga, żółtą gorączkę, wirus Zika, chikungunyę, gorączkę Zachodniego Nilu. Tylko przed wybranymi chorobami możemy się chronić przez szczepienia, przeciwko malarii nie ma szczepionki, stosujemy chemioprofilaktyke. Ale przed wieloma chorobami jedyny sposób ochrony to unikanie pokłuć przez komary. Należy stosować mechaniczne bariery – długie rękawki, długie nogawki. Należy stosować repelenty, które będą chroniły przez cały czas ekspozycji. Przy stosowaniu kremów z filtrem UV, najpierw należy nałożyć krem, następnie repelent. W dzień zwykle żerują komary przenoszące np. dengę, w godzinach wieczornych i w nocy przenoszące malarię, dlatego w rejonach tropikalnych przez cały dzień powinno się stosować repelenty. Godne polecenia repelenty to np. Moskito Guard (w formie balsamu o przyjemnym zapachu), lub Mugga.

Biegunka podróżnych

W razie wystąpienia biegunki podróżnych w zależności od nasilenia objawów należy uzupełniać płyny, zastosować samoleczenie lub zgłosić się do lekarza. W trakcie konsultacji lekarskiej uzyskasz receptę na antybiotyki, które można zastosować w samoleczeniu biegunki podróżnych. Ponad 90 procent podróżników nie jest w stanie zastosować się do zaleceń bezpiecznego spożywania posiłków w podróży, dlatego warto uzupełnić szczepienia szczególnie przeciwko wzw t. A, durowi brzusznemu, polio są to choroby przenoszone z jedzeniem.

Profilaktyka biegunki

Poradnik podróżnika

Bezpiecznie w świat cover
Poradnik podróżnika w pliku PDF

Szczepienia obowiązkowe i zalecane „tęcza”

Szczepienia obowiązkowe i zalecane przed wyjazdem do różnych krajów świata 2021 okładka

Szczepienia obowiązkowe i zalecane przed wyjazdem do różnych krajów świata przedstawione w formie tabelarycznej – tzw. „tęcza”. Popularna i przystępna forma przedstawienia zalecanych szczepień przed wyjazdem do danego kraju.

Zalecane źródła informacji CDC Travel (USA) i Fit For Travel (GB)

Na stronie Fit For Travel – poniżej link poniżej informacji dla podróżników, są aktualne doniesienia z wybranego kraju, warto sprawdzić jakie problemy są w ostatnim okresie.

  1. https://www.fitfortravel.nhs.uk/destinations/africa/namibia
  2. https://wwwnc.cdc.gov/travel/destinations/traveler/none/namibia

Telekonsultacja przed wyjazdem

Jeżeli potrzebujesz pomocy w doborze szczepień, chcesz ustalić profilaktykę malarii, uzyskać informację na temat postępowania w biegunce podróżnych napisz maila (jakub.loster@cmsolimed.pl) lub wypełnij poniższy formularz. Dla osób wykonujących szczepienia konsultacje są bezpłatne.