Dominikana zalecane szczepienia

Zalecane szczepienia przed wyjazdem na Dominikanę to dTap (tężec, błonica, krztusiec), wzw t. A, dur brzuszny. Należy rozważyć szczepienie przeciwko wściekliźnie, szczególnie u dzieci, osób uprawiających trekking, mających zawodowe ryzyko. Szczepienie przeciwko żółtej gorączce dla podróżników z Europy nie jest potrzebne. Przy okazji wyjazdu zaleca się uzupełnienie / uaktualnienie szczepień podstawowych COVID-19, grypa, MMR, wzw t. B.

Na Dominikanie występuje gorący klimat zwrotnikowy, występują dwie pory deszczowe od maja do sierpnia oraz od listopada do grudnia. Deszcze wówczas występują codziennie, trwają około godziny. Największe upały występują w maju i w październiku, kiedy to temperatura sięga powyżej 30 stopni Celsjusza. [tui.co.uk]

Przed wyjazdem proszę sprawdzić informacje na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych o aktualnej sytuacji i ewentualnych wymaganiach dotyczących szczepień, szczególnie dotyczących COVID-19.

https://www.gov.pl/web/panama/dominikana-idp
Dominikana - Punta Cana

Zalecenia dla wszystkich podróżników

COVID-19

Należy uzupełnić lub zaktualizować szczepienie przeciw COVID-19, czasami jest ono wymagane przez linie lotnicze lub przez kraj docelowy. Na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych – znajdują się zebrane informacje prawne https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych. Dodatkowo można sprawdzać na stronach internetowych ambasad poszczególnych krajów, jakie są aktualne wymogi prawne.

Szczepienia i ryzyko malarii

Należy sprawdzić sekcje dotyczącą malarii na tej stronie, dotyczącej poszczególnego kraju aby sprawdzić jakie należy uzupełnić szczepienia i jakie jest ryzyko malarii w poszczególnych krajach.

Jeżeli potrzebujesz aby uzupełnić szczepienia należy umówić się na wizytę stacjonarną:

natomiast jeżeli potrzebujesz tylko profilaktyki malarii skorzystaj z teleporady dotyczącej medycyny podróży:

Niekiedy należy ocenić ryzyko podróży, nawet w przypadku kiedy nie są konieczne szczepienia ani nie ma potrzeby podawania profilaktyki malarii.

Inne problemy zdrowotne

Upewnij się, że masz ubezpieczenie podróżne, aby pokryć koszty opieki zdrowotnej za granicą.

Dowiedz się, czy istnieją jakieś ograniczenia, które musisz wziąć pod uwagę, jeśli podróżujesz z lekami.

Jeśli wystąpią problemy zdrowotne po powrocie do domu z podróży zagranicznej, zawsze zasięgnij porady medycznej i poinformuj o swojej historii podróży.

Szczepienia przed wyjazdem na Dominikanę

  • Upewnij się, że masz wykonane podstawowe szczepienia, które są zalecane dla osób żyjących w Polsce. Po pierwsze są to – szczepienia przeciwko grypie, MMR, następnie szczepionki wymagane ze względu na ryzyko zawodowe, ale także, ryzyko związane ze stylem życia i chorobami przewlekłymi
  • Zazwyczaj zalecane szczepionki lub dawki przypominające: dTap (tężec, błonica, krztusiec), wzw t. A, dur brzuszny,
  • Inne szczepienia do rozważenia: wzw t. B, wścieklizna.
  • Szczepionki selektywnie zalecane – tylko dla osób najbardziej zagrożonych: cholera.
  • Zaświadczenie o szczepieniu przeciwko żółtej febrze jest wymagane dla podróżnych w wieku 9 miesięcy lub starszych przybywających z krajów zagrożonych przeniesieniem żółtej febry oraz dla podróżnych, którzy przebywali przez ponad 12 godzin na lotnisku w kraju, w którym istnieje ryzyko przeniesienia żółtej febry. Szczególnie dotyczy to Brazylii.

Szczepienia przed wyjazdem na Dominikanie zebrane w tabeli

SzczepienieZalecaneRozważNiektórzy
dTap-IPV (tężec, błonica, krztusiec, polio)Tak
wzw t. ATak
Dur brzusznyTak
WściekliznaTakindywidualne ryzyko
Cholerawyższa ochrona przed biegunką
Żółta gorączkaloty z Afryki, Am. Południowej

Szczepienia podstawowe, nawet bez wyjazdów

SzczepienieWszyscyWiększośćNiektórzy
COVID-19Tak
GrypaTak
dTap-IPV (tężec, błonica, krztusiec, polio)Tak
MMRTak
wzw t. BTak
Kleszczowe zapalenie mózgunarażeni na kleszcze
Meningokoki ACWY i B
HPV13-15 r.ż.K i M do 26 r. ż.niektórzy do 46 r. ż.
Pneumokoki> 50 r. ż.

Ryzyko malarii na Dominikanie

Malaria jest poważna, czasami śmiertelną chorobą przenoszoną przez komary. Nie ma szczepionki przeciwko malarii.

Na Dominikanie, ryzyko malarii jest stosunkowo niskie. Wg wytycznych brytyjskich (Fit For Travel) zwykle nie jest wymagane przyjmowanie leków w profilaktyce malarii, wytyczne amerykańskie (CDC) zalecają podawanie leków w niektórych rejonach. W trakcie konsultacji lekarskiej uzyskasz receptę na leki w chemioprofilaktyce malarii.

Gorączka po powrocie z tropików

Ochrona przed komarami

Komary przenoszą choroby takie jak malaria, denga, żółtą gorączkę, wirus Zika, chikungunyę, gorączkę Zachodniego Nilu. Tylko przed wybranymi chorobami możemy się chronić przez szczepienia, przeciwko malarii nie ma szczepionki, stosujemy chemioprofilaktyke. Ale przed wieloma chorobami jedyny sposób ochrony to unikanie pokłuć przez komary. Należy stosować mechaniczne bariery – długie rękawki, długie nogawki. Należy stosować repelenty, które będą chroniły przez cały czas ekspozycji. Przy stosowaniu kremów z filtrem UV, najpierw należy nałożyć krem, następnie repelent. W dzień zwykle żerują komary przenoszące np. dengę, w godzinach wieczornych i w nocy przenoszące malarię, dlatego w rejonach tropikalnych przez cały dzień powinno się stosować repelenty. Godne polecenia repelenty to np. Moskito Guard (w formie balsamu o przyjemnym zapachu), lub Mugga.

Biegunka podróżnych

W razie wystąpienia biegunki podróżnych w zależności od nasilenia objawów należy uzupełniać płyny, zastosować samoleczenie lub zgłosić się do lekarza. W trakcie konsultacji lekarskiej uzyskasz receptę na antybiotyki, które można zastosować w samoleczeniu biegunki podróżnych. Ponad 90 procent podróżników nie jest w stanie zastosować się do zaleceń bezpiecznego spożywania posiłków w podróży, dlatego warto uzupełnić szczepienia szczególnie przeciwko wzw t. A, durowi brzusznemu, polio są to choroby przenoszone z jedzeniem.

Profilaktyka biegunki

Inne potencjalne problemy zdrowotne

Schistosomatoza – unikanie pływania w wodach słodkich

Jest to choroba pasożytnicza (także zwana bilharcjozą), która jest przenoszona do ludzi przez kontakt z wodą śródlądową. Pasożyt wnika do człowieka przez skórę, aby jej zapobiegać zalecamy unikania pływania, kajakowania w wodach słodkich – rzekach, jeziorach.

Wirus Zika – osoby w wieku rozrodczym powinny stosować prezerwatywy

Ze względu na ryzyko wad wrodzonych wywołanych przez wirusa Zika zaleca się stosowanie prezerwatyw w okresie przebywania w rejonie występowania wirusa Zika i następnie przez 3 miesiące, choć najważniejszy jest pierwszy miesiąc.

W trakcie pobytu na terenie występowania wirusa Zika powinno zachować się wstrzemięźliwość seksualną, ewentualnie dopuszczalne są kontakty z zabezpieczeniem (prezerwatywą). Jeżeli tylko mężczyzna przebywał w rejonie występowania wirusa Zika powyższe zasady obowiązują przez 3 miesiące po wyjeździe ze strefy. Jeżeli tylko kobieta podróżowała do rejonów występowania wirusa Zika, wówczas zasady obowiązują przez 8 tygodni po wyjeździe ze strefy. Jeżeli oboje podróżowali do rejonów występowania wirusa Zika – zasady obowiązują przez 3 miesięcy po wyjeździe ze strefy. Jeżeli wystąpią objawy, które mogą sugerować zakażenie wirusem Zika, czas liczymy od początku objawów lub od momentu rozpoznania zakażenia wirusem Zika.

Mapa występowania wirusa Zika w wersji PDF

Dane źródłowe: cdc.gov/zika/ , zasady postępowania: https://www.cdc.gov/zika/prevention/sexual-transmission-prevention.html , mapa występowania: https://wwwnc.cdc.gov/travel/page/zika-travel-information

Poradnik podróżnika

Bezpiecznie w świat cover
Poradnik podróżnika w pliku PDF

Szczepienia obowiązkowe i zalecane „tęcza”

Szczepienia obowiązkowe i zalecane przed wyjazdem do różnych krajów świata 2021 okładka

Szczepienia obowiązkowe i zalecane przed wyjazdem do różnych krajów świata przedstawione w formie tabelarycznej – tzw. „tęcza”. Popularna i przystępna forma przedstawienia zalecanych szczepień przed wyjazdem do danego kraju.

Zalecane źródła informacji CDC Travel (USA) i Fit For Travel (GB)

Na stronie Fit For Travel – poniżej link poniżej informacji dla podróżników, są aktualne doniesienia z wybranego kraju, warto sprawdzić jakie problemy są w ostatnim okresie.

  1. Fit For Travel (GB) – https://www.fitfortravel.nhs.uk/destinations/caribbean/dominican-republic
  2. CDC Travel (USA) – https://wwwnc.cdc.gov/travel/destinations/traveler/none/dominican-republic

Telekonsultacja przed wyjazdem

Jeżeli potrzebujesz pomocy w doborze szczepień, chcesz ustalić profilaktykę malarii, uzyskać informację na temat postępowania w biegunce podróżnych napisz maila (jakub.loster@cmsolimed.pl) lub wypełnij poniższy formularz. Dla osób wykonujących szczepienia konsultacje są bezpłatne.